افغانستان محور رایزنی روسای جمهور تاجیکستان و پاکستان

 

روسای جمهور تاجیکستان و پاکستان در حاشیه پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) طی دیداری، درباره مسائل مورد علاقه به ویژه موضوع افغانستان تبادل نظر کردند.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان و «عارف علوی» رئیس جمهور پاکستان در حاشیه پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در پایتخت ترکمنستان با یکدگیر در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و به ویژه موضوع افغانستان گفت‌وگو کردند.

روسای جمهور دو کشور نسبت به تعمیق تعاملات اقتصادی و تجاری متقابل ابراز علاقه مندی کرده و خواستار تقویت فعالیت کمیسیون مشترک تاجیکستان و پاکستان در زمینه‌های نفت و گاز، سرمایه گذاری، حمل و نقل، انرژی و زیربنایی شدند.

در این راستا تحقق پروژه انتقال برق «کاسا 1000» و گسترش راهروهای حمل و نقلی و ترانزیتی از تاجیکستان به بنادر «کراچی» و «گوادر» پاکستان مهم ارزیابی شد.

رئیس جمهور تاجیکستان در دیدار با علوی همچنین تاکید کرد که دولت تاجیکستان از اجرای همه گونه پروژه‌هایی که به بازسازی اقتصادی و اجتماعی و تامین امنیت افغانستان کمک کند، استقبال خواهد کرد.

روابط تاجیکستان و طالبان پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان با تنش‌های همراه بوده است.

چندی قبل، «روح‌الله عمر» عضو کمیسیون فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان با اظهار اینکه تاجیکستان همسایه خوب افغانستان است، اعلام کرده بود که تلاش‌ها برای حل دیپلماتیک تنش‌های بین افغانستان و تاجیکستان جریان دارد.

وی اظهار داشت که دولت طالبان خواستار روابط خوب با همه کشورها است و اجازه استفاده خاک افغانستان علیه دیگر کشورها از جمله تاجیکستان را نخواهد داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.