ضرورت تسریع در اجرای ابلاغیه تسهیل تجارت‌

 

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: باوجود اینکه دو ماه از ابلاغِ ابلاغیه معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره تسهیل تجارت می گذرد اما این ابلاغیه هنوز اجرا نشده است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، محمد لاهوتی امروز در نشست صبحانه کاری تشکل‌های بخش خصوصی با رئیس سازمان توسعه تجارت که در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، بیان کرد: دو ماه از ابلاغِ‌ ابلاغیه تسهیل تجاری معاون اقتصادی رئیس جمهور گذشته اما هنوز این ابلاغیه عملیاتی نشده است.

وی بیان داشت: این در حالی است که اگر قرار است صادرات هر کالایی ممنوع شود باید حداقل سه ماه قبل اطلاع رسانی شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی تهران با اشاره به موضوع رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان کوچک و متوسط که در این ابلاغیه تعیین تکلیف شده است، افزود: بنابراین باید هر چه سریع‌تر این ابلاغیه اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد تنها دستگاهی است که دستورالعمل اجرایی مرتبط با ابلاغیه معاون اقتصادی رئیس‌جمهور را صادر کرد، افزود: حدود 10 سال است که عوارض صادراتی بر کالاهای صادراتی وضع می‌شود و در حوزه سالامبور و چرم بالغ بر 200 میلیارد تومان عوارض پرداخت شده اما با این وجود حجم صادرات به یک سوم کاهش یافته است و تعداد فعالان این حوزه 50 درصد کاهش یافته است.

لاهوتی افزود: قرار بود که این عوارض در صنعت هزینه شود اما تاکنون فقط 17 میلیارد دلار به این صنعت اختصاص داده شده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر اینکه باید عوارض صادرات به سمت صنعت هدایت شود، گفت: نه اینکه این عوارض به به نام تولید دریافت اما به کام دولت باشد.

وی اظهار داشت: اگر قرار است صادرات کالایی ممنوع شود باید سه ماه قبل اطلاع رسانی شود زیرا عدم این اطلاع رسانی منجر به بدنام شدن صادرکنندگان ایرانی در دنیا می‌شود و به علت عدم برنامه ریزی ایران در دنیا به عنوان یک کشور غیرمتعهد در دنیا بدنام خواهد شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه دو سال است که سیاستگذاری حوزه تجاری به بانک مرکزی واگذار شده است، گفت: این شرایط در دولت فعلی تغییر کرده است اما تقاضا داریم که سیاستگذاری‌های تخصصی در حوزه‌های تخصصی انجام شود، زیرا هر تصمیم اشتباه موجب لطمات به اقتصاد کشور خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.