برنامه وزارت راه برای جمعیت پذیری ۶۰۰ هزار نفر در سواحل مکران

 

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی برای جمعیت پذیر کردن ۶۰۰ هزار نفری سواحل مکران خبر داد.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک با استاندار و شهردار تهران با موضوع تکمیل خطوط ریلی و قطار حومه‌ای با بیان این‌که اراضی احداث 2 میلیون و 400 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن آماده شده است و حداکثر تا دو ماه آتی اراضی مابقی واحد ها مشخص می شود، اظهار کرد:برای تمام استان‌ها و شهرستان‌ها، سهمیه‌ها برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن کاملا مشخص و برنامه اجرایی نیز تدوین شده است. همچنین اطلاعات بانک زمین در حال تکمیل است و شیوه‌نامه‌ای نیز برای شروع عملیات اجرای طرح نهضت ملی مسکن ‌آماده کردیم که بر اساس آن برنامه، واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن احداث می‌شود.

وی ادامه داد: در اجرای طرح نهضت ملی مسکن غیر از 6 کلانشهر که تامین مسکن آنها در شهرهای جدید انجام خواهد شد، برنامه تغییر کاربری اراضی در درون شهرها به دلیل داشتن زیرساخت، الحاق اراضی متعلق به دولت در جوار شهرها در برنامه است.

وی با یادآوری این‌که ایجاد چندین شهر جدید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که برای سرریز جمعیت برخی از کلانشهرها و شهرها ایجاد این شهرهای جدی در دستور کار قرار گرفته است، گفت: در حوزه مکران در شهر تیس هم اکنون عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن برای 50 هزار واحد آغاز شده است. در جاسک نیز طراحی شهر جدید در حال انجام است. در مجموع در سواحل مکران برای جمعیت‌پذیر کردن 600 هزار نفر در حال برنامه‌ریزی هستیم و کار را شروع کردیم.در سایر شهرهای جدید نیز در صدد هستیم تا عملیات اجرایی 500 هزار واحد مسکونی را آغاز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی بر اجرای نهضت ملی مسکن که احداث 4 میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم است تاکید کرد و گفت: از آنجایی که ساخت مسکن تقریبا 2 سال به طول می‌انجامد درصدد هستیم تا اجرای طرح را در دو گام آغاز کنیم. گام نخست 2 میلیون واحد مسکونی است که تقسیم بندی کار آغاز شده است. در گام دوم نیز در حال برنامه ریزی برای تکمیل اراضی موردنیاز اجرای طرح هستیم تا در زمانبندی مقرر، واحدهای مسکونی آغاز، تمام و تحویل متقاضیان شود.

قاسمی یادآور شد: بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک‌ها مکلف هستند تا سالانه 360 هزار میلیاردتومان تسهیلات به بخش مسکن تخصیص بدهند و سهم هر بانک هم مشخص است. همچنین صندوق ملی زمین و مسکن که ابزار خوبی برای تامین بخشی از منابع مالی اجرای تولید مسکن است نیز در حال راه‌اندازی است. قانون جهش تولید مسکن اجازه می‌دهد تا مابه‌التفاوت سود تسهیلات را برای گروه‌های کم‌درآمدی از محل این صندوق تامین کنیم.

وی اعلام کرد: تمامی مالیات‌های بخش مسکن بر اساس قانون جهش تولید مسکن در صندوق ملی زمین و مسکن جمع‌آوری خواهد شد. همچنین کلیه خطوط اعتباری مسکن مهر به این صندوق برمی‌گردد و از محل برگشت خط اعتباری مسکن مهر می‌توانیم مابه‌التفاوت سود تسهیلات را تنظیم کنیم. سایر مجوزها برای آنکه سایر دارایی ها و املاک وزارت راه و شهرسازی به محل این صندوق برود در حال اخذ است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.