عمان درپی کمک از قطر برای تقویت اقتصاد خود

 

نشریه خبری- تحلیلی “عرب ویکلی” چاپ لندن در گزارشی با اشاره به سفر اخیر هیثم بن طارق، سلطان عمان به قطر، تاکید کرد که هدف از این سفر تقویت اقتصاد بحران زده عمان بوده است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، نشریه خبری- تحلیلی “عرب ویکلی” چاپ لندن در گزارش روز سه شنبه خود به نقل از منابع آگاه عمانی نوشت: سفر اخیر هیثم بن طارق، سلطان عمان به قطر اساساً یک سفر اقتصادی بود که پیش از آن چندین جلسه گروهی و آمادگی طولانی مدت پیش از آن انجام شده بود.

تحلیلگران معتقدند که مسقط که با یک بحران اقتصادی حاد همراه با نوسانات قیمت نفت و پیامدهای همه‌گیری کرونا مواجه است، نیاز فوری به یافتن راه‌حل‌هایی برای بحران خود احساس می‌کند و قطر را منبعی برای کمک می‌بیند.

به گفته آن‌ها، سفر سلطان عمان به دوحه بخشی از یک جستجوی حمایتی در سطح منطقه بود که پیشتر با سفر به عربستان سعودی در ژوئیه گذشته آغاز شد.

این تحلیلگران افزودند که این کشور سلطان نشین برای غلبه بر بحران اقتصادی خود روی روابط با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حساب باز کرده است. از این رو، سلطان هیثم آغازگر اقدامات برای گرمی روابط بین کشورش و سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بود.

خبرگزاری قطر (QNA) اعلام کرد که شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر و سلطان هیثم طی دیدار خود در مورد توسعه زمینه های روابط سیاسی، اقتصادی، سرمایه گذاری، گردشگری و حمل و نقل گفتگو کردند.

بر اساس اعلام دیوان امیری قطر، دو طرف درباره چشم اندازهای تقویت اقدامات مشترک خلیج فارس به نحوی که امنیت و ثبات منطقه را تقویت کند، تبادل نظر کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است که دو رهبر درباره «مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و تحولات جاری» گفتگو کرده‌اند.

سلطان عمان و امیر قطر در مراسم امضای 6 موافقتنامه همکاری در زمینه های مختلف از جمله نظامی و اقتصادی شرکت کردند. این اسناد شامل توافق اجتناب از مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیات بر درآمد، توافق سرمایه، توافق نیروی کار و سرمایه گذاری و همچنین توافقات گردشگری و هتلداری و همچنین حمل و نقل دریایی و بنادر می شود.

قرارداد همکاری سرمایه گذاری دو کشور بین سازمان سرمایه گذاری عمان و سازمان سرمایه گذاری قطر به همراه دو مورد دیگر امضا شد. سایر توافقات شامل زمینه های گردشگری به همراه حمل و نقل دریایی و بنادر می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.