بودجه 1401 سر وقت به مجلس می‌رود

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: رشد اقتصادی، نرخ سرمایه‌گذاری، نرخ پایین بهره‌وری و افزایش تورم در سال‌های گذشته دارای نوسان و غیرقابل قبول بوده است، دولت تلاش دارد ثبات، امنیت و اطمینان را به اقتصاد کشور برگرداند.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور طی بازدید از موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی و در دیدار با اساتید و مدیران این موسسه با اشاره به آیه ۱۱ سوره رعد “ان الله لا یغیر ما بقوم حتى یغیروا ما بانفسهم” اظهارداشت: امیدوارم جناب عادل آذر در این موسسه با استفاده از توان بالای اساتید و مدیران، گام‌های موثر و مثبتی برای اعتلای کشور بردارد.

وی با اشاره به موفقیت‌ها در چهار دهه گذشته، تصریح کرد: زیرساخت‌های خوبی در کشور ایجاد شده است، موفقیت‌هایی در حوزه توسعه آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه و اینترنت به ویژه در روستاها داشتیم؛ اما متاسفانه هنوز مردم از رفاه مناسب برخوردار نیستند.

میرکاظمی با اشاره به ظرفیت های فراوان کشور افزود: در مخازن هیدروکربوری ایران سرآمد است، با توجه به ذخایر بالای نفت و گاز و میزان برداشت کمی که صورت می گیرد، سال‌ها این ذخایر می‌تواند کمک کشور و جهان باشد. مزیت های کشاورزی، ظرفیت حمل و نقل بین المللی با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع انسانی جوان و تحصیل کرده از جمله ظرفیت‌هایی است که می تواند در صورت اتخاذ شیوه درست موجب رشد همه شاخص کلان کشور شود.

معاون رئیس جمهور با عنوان اینکه در دولت‌های قبل درخواست مردم مسائلی نظیر اشتغال و کارآفرینی بود، افزود: بر خلاف مصارف بالایی که دولت قبل حدود ۲۷۰۰ هزار همت داشته، حالا درخواست های مردم از سمت اشتغال به سمت معیشت رفته که این موضوع بسیار ناراحت کننده است.

وی گفت: رشد اقتصادی 0.4 درصدی، نرخ سرمایه‌گذاری منهای 4.6 و بهره وری پایین نشان دهنده ضرورت تغییر ریل اقتصادی است چون به اهداف برنامه پنجم توسعه نرسیده ایم.

رئیس هیات امناء موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی اظهار داشت: چرا علی رغم بالابودن حجم یارانه پرداختی و سایر مولفه های اقتصادی امروز نگران راه اندازی کارخانه تولیدی در عراق یا افغانستان هستند؟ راه حل چیست ؟ و چکار باید کرد؟ آیا می توان همین روند را ادامه داد؟ قطعاً ادامه این روند به نفع کشور نیست و آثار و تبعات نامطلوب روند گذشته در زندگی مردم قابل مشاهده است.

میرکاظمی اضافه کرد: نقش موسسه عالی آموزش، پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی برای بهبود شرایط مطلوب بسیار اساسی است و باعث برداشته شدن گره مشکلات کشور می‌شود لذا با جهت‌گیری و برنامه‌ریزی درست و صحیح می توان گام های موثر و مثبت برای توسعه کشور برداشت.

وی تاکید کرد: بی‌ثباتی اقتصادی خط قرمز دولت است و تا به امروز هم با وجود تمام محدودیت‌ها به سراغ استفاده از پایه پولی نرفته و آثار آن در کاهش نرخ نقطه ای تورم هویدا است.

وی با اشاره به بودجه ۱۴۰۱ تصریح کرد: در بودجه ۱۴۰۱ سعی شده به جای پرداخت به حواشی به متن پرداخته شود و این بودجه تضمین کننده شاخص های کلان اقتصادی باشد.

میرکاظمی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: اجرا نشدن و عدم کنترل شاخص‌های برنامه های توسعه باعث شده است تحولی که مد نظر بوده است بدست نیاید بنابراین با آسیب شناسی دقیق و کارشناسی مشکلات و معضلات شناسایی شود تا در برنامه های بعدی تغییرات مطلوب و مثبت به دست آید.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به نقش موسسه عالی آموزش، پژوهش، مدیریت، برنامه ریزی و موسسات دیگر پژوهشی تاکید کرد: مؤسسات موفق، مؤسساتی هستند که آموزش را با برنامه ها هماهنگ کنند همه نقطه نظرات و دیدگاه هارا جمع بندی کنند و راه حل درست ارائه کنند تا بسترهای لازم برای توسعه همه جانبه کشور فراهم شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان با اشاره به اصلاح ساختار بودجه و تدوین برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: برنامه باید قابل اطمینان و تضمین کننده شاخص‌های کلان باشد و قطور بودن یک برنامه ملاک نیست و بهتر مثلا ۵۰ صفحه باشد، ولی تضمین کننده باشد.

وی افزود: تا ۱۵ آذر بودجه بر مبنای واقعی نه بر مبنای ردیف محور بلکه بر مبنای برنامه محور به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.