افزایش ترافیک بندر چابهار ایران با کمک طالبان

 

روزنامه تایمز هند در گزارشی از افزایش فعالیت تجاری و ترافیک محموله‌های کانتینری در چابهار در پی اقدامات طالبان برای افزایش تجارت از طریق این بندر خبر داد.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ، بندر چابهار ایران که طرح توسعه آن توسط هند در حال اجراست، پس از تضمین طالبان مبنی بر اینکه خواهان روابط دیپلماتیک و تجاری خوب با هند هستند و قرار است از نقش این بندر در تسهیل تجارت منطقه ای و جهانی حمایت کنند، به نظر می رسد فعالیت عادی خود را از سر گرفته است.

پس از آنکه عملیات تجاری این بندر در ابتدا با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان دچار مشکل شد، اکنون این بندر شاهد افزایش ترافیک است.

بر اساس این گزارش، روسیه نیز پس از هند، به عنوان یکی از عوامل اصلی این موج تجارت ترانزیتی در این منطقه در حال ظهور است.

این بندر که توسط هند برای تقویت ارتباطات منطقه ای توسعه یافته است، به عنوان یک «مسیر اقتصادی، باثبات و امن تر» برای دسترسی افغانستان و کشورهای محصور در خشکی آسیای مرکزی به هند و به بازار جهانی تلقی می شود.

به گفته منابع رسمی، با وجود بی ثباتی در افغانستان، ترافیک در بندر چابهار در حال افزایش است. در حالی که عملیات این بندر تحت تأثیر تسلط طالبان بر کابل در تاریخ 15 اوت قرار گرفت، کار در 2 سپتامبر از سر گرفته شد و گفته می شود که پایانه شهید بهشتی از آن زمان به بعد محموله های روسیه، قطر، رومانی و استرالیا را جابجا کرده است. این محموله شامل محصولات غذایی مانند جو، گندم و ذرت است.

افزایش ترافیک در این بندر به دنبال اظهارات شیر عباس ستانکزئی، رئیس وقت دفتر سیاسی طالبان در اواخر ماه اوت صورت گرفت. وی تاکید کرده بود که طالبان می‌خواهد روابط تجاری و دیپلماتیک خوبی با هند داشته باشند و درخواست وی از تاجران برای استفاده از بندر صورت گرفت.

روسیه از شهریور ماه امسال 8 محموله شامل 5.3 هزار تن گندم به چابهار ارسال کرده است.

همچنین گفته می شود در 2 ماه گذشته، این بندر صادرات به امارات، کویت و برای اولین بار به بنگلادش را تسهیل کرده است. دولت هند آن را یک دستاورد مهم می داند.

طبق آخرین داده‌های دولتی، این بندر اقدامات لازم را برای تحویل و انتقال محموله‌هایی از روسیه، برزیل، تایلند، آلمان، اوکراین، قطر، استرالیا، کویت، رومانی، بنگلادش و امارات انجام داده است. کالاهای تحویل شده بیشتر شامل گندم، ذرت، جو، شکر و دام بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران همچنین موافقت کرده است تا به تاجران افغان اجازه دهد تا میوه های تازه و خشک را از طریق مسیر دوغارون-چابهار که پس از تسلط طالبان بسته شده بود به هند صادر کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.