آغاز تامین زمین و طراحی فاز دوم طرح نهضت ملی مسکن‌

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آغاز تامین زمین و طراحی فاز دوم طرح نهضت ملی مسکن‌ گفت: به عنوان کسی که بیش از ۲۰ سال در حوزه عمرانی و اجرایی مگا پروژه‌ها در کشور فعال بوده است، به استناد آمار و ارقام می‌گویم که ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال، امکان‌پذیر است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، رستم قاسمی در مراسم آغاز عملیات اجرایی ۱۷۴۳۰ واحد نهضت ملی مسکن در استان زنجان با اشاره به سفر استانی رییس جمهور به این استان بیان کرد: امیدوارم این سفر استانی برای استان زنجان خیر و برکت به دنبال داشته باشد.

قاسمی با بیان اینکه در حوزه راه و شهرسازی مسئولیت‌های مختلفی از جمله بحث مسکن بر دوش وزارت راه و شهرسازی است، افزود: طبق برنامه دولت و قانون جهش تولید مسکن باید ۴ میلیون مسکن در چهار سال ساخته شود. بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی باور ندارند این تعداد واحد مسکونی ظرف این مدت ساخته شود. تجربه ای هم در مورد مسکن مهر و سایر روش‌ها تامین مسکن وجود دارد که نشان می‌دهد در این پروژه‌ها تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده خیلی زیاد نبوده است. به عنوان مثال در مسکن مهر که از سال ۸۸ شروع شده و هنوز ۲۴۰ هزار واحد آن در حال انجام است، در شهرها حدود ۲ میلیون واحد مسکونی احداث شده است.

* ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در چهار سال امکانپذیر است

وی ادامه داد: به عنوان کسی که بیش از ۲۰ سال در حوزه عمرانی و اجرایی مگا پروژه‌ها در کشور فعال بوده است، به استناد آمار و ارقام می‌گویم که ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال شدنی است. چند مولفه اساسی برای ساخت مسکن وجود دارد که اولین آن‌ها زمین است. بخشی از قیمت مسکن در کشور را زمین تشکیل می‌دهد. به همین علت یکی از اقدامات راهبردی وزارت راه و شهرسازی در دوره جدید ایجاد بانک زمین بود. حدود ۵۰ روز است که قانون جهش تولید مسکن به دولت ابلاغ شده است و در قانون چند ماه فرصت برای زیرساخت‌ها پیش از آغاز تولید واحدهای مسکونی به دولت فرصت داده شده است. اما همکاران من در سازمان ملی زمین و مسکن به طور شبانه‌روزی برای شناسایی زمین در کشور کار کردند و طبق آخرین آماری که ۲ روز پیش ارائه شد، امروز برای احداث ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای مختلف کشور زمین آماده شده است.

*در بخش روستایی مشکل تامین زمین وجود ندارد

قاسمی افزود: از ۴ میلیون مسکنی که قرار است ساخته شود، حدود یک میلیون روستایی و حدود ۳ میلیون شهری است. در بخش روستایی ما مشکل زمین نداریم. با بنیاد مسکن توافق کردیم که این تعداد ظرف ۴ سال ساخته شود که در دو سال اول باید حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شود. از ۳ میلیون واحد شهری نیز اکنون برای حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد زمین پیش‌بینی شده و تا پایان سال زمین برای سقف ۴ میلیون مسکن تعیین تکلیف خواهد شد.

این عضو کابینه سیزدهم در ادامه با اشاره به تسهیلات به عنوان دیگر مولفه تاثیرگذار در ساخت مسکن گفت: در آخرین جلسه شورای عالی پول و اعتبار مصوب شد که هر سال ۳۶۰ هزار میلیارد تومان که معادل یک سوم بودجه کل کشور است، بر اساس قانون جهش تولید مسکن به تسهیلات مسکن اختصاص یابد. در توافق با بانک مرکزی سقف هر واحد در هر استان و شهرستان مشخص شد و به همه استان ها ابلاغ شده است. یعنی امروز استان زنجان می‌داند که سهمش از این تسهیلات چقدر است و با شروع کار می‌تواند اولین دریافت‌ها را داشته باشد.

*مشکلی در تامین سیمان و فولاد در طرح نهضت ملی وجود ندارد

وی ادامه داد: در حوزه ساخت باید گفت که در کشور ما ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد. سال‌ها پیمانکاران و انبوه سازان کشور بیکار بودند و امروز فعال خواهند شد، امروز در استان زنجان که ۲۰ هزار واحد در دست ساخت دارد، ظرفیت‌های فنی و مهندسی وجود دارد و تاکید وزارت راه و شهرسازی نیز بر این است که از ظرفیت‌های خود استان در این طرح استفاده شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در مورد مواد و مصالح باید گفت که ظرفیت تامین مصالح در کشور وجود دارد امروز ظرفیت تولید سیمان در کشور بین ۷۵ تا ۸۰ میلیون تن در سال است. با آغاز احداث ۲ میلیون واحد مسکونی در فاز اول نهضت ملی مسکن، حدود ۴۰ میلیون تن سیمان نیاز خواهیم داشت و ۵۰ درصد مازاد تولید می‌تواند صادر شود. در بخش فولاد نیز حدود ۳۰ میلیون تن ظرفیت تولید در کشور وجود دارد که برای احداث این دو میلیون واحد حدود ۱۵ میلیون تن فولاد نیاز است. امروز کشور در تولید برخی از مصالح رتبه‌های سوم تا پنجم جهان را در اختیار دارد، بنابراین در این حوزه نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.

* توسعه زیرساخت ها با تشکیل صندوق ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی در مورد تامین خدمات دولتی برای واحدهای مسکونی نیز گفت: در قانون جهش تولید مسکن به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شده است که صندوقی تحت عنوان صندوق ملی مسکن ایجاد کند که این فرصت بسیار خوبی است. از محل درآمد این صندوق برای بخش‌های زیرساختی و خدماتی مانند زیرسازی‌ها، ساخت مدرسه، ساخت درمانگاه و غیره استفاده خواهد شد. تجربه ما این است که همزمان با ساخت منازل مسکونی ساخت مدرسه و درمانگاه و غیره را نیز شروع کنیم که وقتی مردم مستقر می شوند امکانات خدماتی نیز آماده باشد. بنابراین این طرح فرصت بسیار خوبی برای خانه دار شدن مردم وجود دارد. امروز یکی از مشکلات معیشتی مردم بحث مسکن است و در بسیاری از شهرهای بزرگ بیش از ۵۰ درصد هزینه خانوار را مسکن تشکیل می‌دهد.

* آغاز تامین زمین و طراحی فاز دوم طرح نهضت ملی مسکن

وی افزود: برای اینکه به هدف ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال دست پیدا کنیم، نیاز است که احداث ۲ میلیون واحد مسکونی در فاز اول آغاز شود، چراکه ساخت مسکن در کشور بین یک ونیم تا دو سال زمان می‌برد. طبق برنامه‌ریزی، فاز دوم طرح نیز پیش از اتمام فاز اول شروع خواهد شد و امروز تامین زمین و طراحی برای فاز دوم در حال انجام است. سهمیه همه استان‌ها و شهرستان‌ها در ۴ سال و در دو سال اول مشخص است. همه موظف هستند بر اساس دستور‌ رییس جمهور کمک کنند که عملیات اجرایی این ۲ میلیون واحد مسکونی قبل از پایان سال آغاز شود.

* نهضت ملی مسکن کشور را به کارگاه بزرگ تولیدی تبدیل می کند

قاسمی با بیان اینکه مسکن پیشران اشتغال و اقتصاد کشور است، گفت: منهای نیروی کاری که در ساخت مسکن فعال می‌شود، با احداث این واحدها کشور به یک کارگاه بزرگ تولیدی تبدیل خواهد شد. علاوه بر آن در واحد‌های مسکونی احداث شده نیاز به لوازم خانگی وجود دارد و این مساله کارخانجات لوازم خانگی را نیز فعال خواهد کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: خواهش من از مردم این است که هر کسی که تاکنون در این طرح ثبت‌نام نکرده، سریعتر ثبت نام کند. بر اساس تجربه مسکن مهر، ساخت این واحدها متقاضی محور خواهد بود و واحدهای مسکونی به تعداد متقاضیان ساخته خواهد شد. طبق مصوبه شورای مسکن مقرر شد مردان مجرد نیز امکان ثبت نام‌ داشته باشند، مشروط بر اینکه هنگام تحویل مسکن مستندات ازدواج خود را تحویل دهند. علاوه بر این زنان سرپرست خانوار، زنان مجرد بالای ۳۵ سال و مردان مجرد بالای ۴۵ سال نیز امکان ثبت‌نام دارند.

*در دست اجرا بودن ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی در استان زنجان

این عضو کابینه سیزدهم افزود: امروز عملیات اجرایی احداث بیش از ۱۷ هزار واحد مسکونی در زنجان آغاز شد و ۴ هزار واحد مسکونی نیز در این استان در دست ساخت قرار دارند که این یعنی احداث بالای ۲۰ هزار واحد مسکونی در استان زنجان در دست اقدام است. این مساله می‌تواند در رونق اقتصادی استان تاثیر به سزایی داشته باشد. استان زنجان جزو استان‌های پیشرو برای اجرای فاز اول نهضت ملی مسکن است.

*اختصاص بیش از یک‌هزار میلیارد تومان به حوزه حمل‌ونقل زنجان

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه در این سفر حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش‌های غیر مسکن به استان اختصاص یافته است، گفت: این اعتبار می‌تواند در حوزه حمل‌و‌نقل استان تحول ایجاد کند.

وی ادامه داد: حدود ۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل راه آهن قزوین-زنجان و حدود ۸۰ میلیارد تومان برای تکمیل محورهای زنجان-تکاب و زنجان-بیجار و ۲۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل باند دوم کبودرآهنگ-قیدار-سلطانیه اختصاص داده شده است.

بنابراین گزارش در جریان سفر رستم قاسمی به استان زنجان امروز ۲۷ آبان، عملیات اجرایی ۱۷ هزار و ۴۳۰ واحد نهضت ملی مسکن در این استان آغاز شد.

بر اساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان، پروژه‌های نهضت ملی مسکن شامل کوی زیتون، کوی ثمین، پروژه برکت در کوی نصر و پروژه‌های شرق زنجان در قالب دو پروژه در کوی گلشهر و کوی زنگان است. کوی زیتون به مساحت ۱۲۲ هکتار و با ظرفیت ۹هزار و ۵۰۰ واحد، کوی ثمین به مساحت ۵/۵ هکتار و با ظرفیت ۵۸۴ واحد، پروژه برکت در کوی نصر در زمینی به مساحت ۷/۲ هکتار و با ظرفیت ۷۴۴ واحد مسکونی، پروژه‌های شرق زنجان در قالب دو پروژه در کوی گلشهر با ظرفیت ۵۱۲ واحد و کوی زنگان به مساحت ۸۶ هکتار و با ظرفیت ۵ هزار و ۵۵۵ واحد مسکونی، است. بر اساس تاکید اداره کل راه و شهرسازی استان، برای تمامی پروژه‌ها مراحل تامین زمین، انتخاب پیمانکار، انعقاد قرارداد و آماده‌سازی زمین انجام شده و در حال احداث است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.