پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی قرض‌الحسنه مسکن

 

بانک مسکن از آغاز پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی قرض‌الحسنه مسکن به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور خبر داد.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، مطابق با جزء (4) بند(و)تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کشور، شرایط پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ساخت یا خرید مسکن به مددجویان معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی(ره) اعلام شد.

براین اساس بانک مسکن به معرفی شدگان از سوی این دو نهاد در صورتی که واجد شرایط مشخص شده باشند تا سقف 80 میلیون تومان در شهرهای با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر و تا سقف 100 میلیون تومان در سایر شهرها، تسهیلات قرض الحسنه ساخت یا خرید مسکن به ازای هر واحد مسکونی پرداخت می کند.

در راستای تسهیل و تسریع امور، دستورالعمل اجرایی به شبکه بانک ابلاغ شده و مطابق ضوابط تعیین شده، دوره بازپرداخت این تسهیلات قرض الحسنه معادل 10 سال با در نظرگرفتن حداکثر دو سال دوره تنفس برای ساخت است.( مجموع دوره ساخت و بازپرداخت تسهیلات حداکثر 10 سال باشد.)

مطابق با ضوابط و شیوه نامه پرداخت، در صورتی که متقاضی خواهان استفاده از این تسهیلات برای ساخت و ساز باشد، پروژه مسکونی باید حداقل دارای 20 درصد پیشرفت فیزیکی باشد. پس از قطعی شدن قرارداد برای ساخت، تسهیلات به صورت یکجا به حساب ممتاز متقاضی واریز و در حساب مسدود می شود و با تایید بانک به میزان مبلغ تایید شده، رفع انسداد می شود.

همچنین در صورتیکه متقاضی خواهان استفاده از این تسهیلات برای خرید واحدمسکونی باشد، عمربنای واحد خریداری شده باید حداکثر 25 سال باشد. در این بخش نیز مبلغ تسهیلات در قالب چک تسهیلات در وجه فروشنده صادر می شود و در دفترخانه اسناد رسمی توسط نماینده بانک به وی تحویل می شود. مطابق با ضوابط، مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده شامل مدارک شناسایی و هویتی متقاضی، مدارک عمومی ملک و مدارک شغلی و درآمدی متقاضی است و پس از دریافت تسهیلات متقاضی موظف به پرداخت تمامی کارمزدها و هزینه های مربوط به ارزیابی وثیقه ها خواهد بود. همینطور وفق تفاهم نامه فی مابین بانک و نهادهای مربوطه،اخذ یک ضامن معتبر دارای گواهی کسر از حقوق برای تضمین بازپرداخت اقساط تسهیلات الزامی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.