رکورد گرانی ۴۰۰ درصدی گاز در اروپا

 

اتحادیه اروپا پیش بینی کرد که قیمت بالای حامل‌های انرژی در قاره سبز زودتر از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ شروع به کاهش نخواهد کرد.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ، اتحادیه اروپا پیش بینی کرد که قیمت بالای حامل‌های انرژی در قاره سبز زودتر از نیمه دوم سال 2022 شروع به کاهش نخواهد کرد.

این در حالی است که پیش بینی می‌شود قیمت‌های بالای گاز که مستقیماً بر هزینه برق تأثیر می‌گذارد تا بهار سال آینده ادامه خواهد داشت.

به گفته پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا، این قیمت‌های بی‌سابقه قرار است تا چند ماه آینده باقی بمانند و به زودی روند نزولی پیش بینی نمی‌شود.

وی در بیانیه‌ای با اشاره به رکورد قیمت حامل‌های انرژی و قیمت‌های مصرف‌کننده، افزایش اخیر موارد ابتلا به کرونا و اختلالات زنجیره تامین که بر طیف گسترده‌ای از بخش‌های اقتصاد تاثیر گذاشته است، گفت: اقتصاد اروپا به سمت توسعه حرکت می‌کند، اما اکنون با یک باد مخالف مواجه است.

قیمت گاز طبیعی که به عنوان سوخت کلیدی برای تولید برق به کار می‌رود، به پنج برابر رکورد خود در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

این افزایش قیمت‌ها به عوامل مختلفی از جمله کاهش ذخایر، رشد مصرف پس از همه‌گیری کرونا و تقاضای قوی در آسیا برای گاز طبیعی مایع که توسط کشتی تحویل داده می‌شود، نسبت داده شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت بالای حامل‌های انرژی منجر به افزایش تورم در این قاره شده است و اتحادیه اروپا را وادار به ارزیابی مجدد تورم قیمت مصرف کننده در منطقه یورو کرده است.

در گزارش اتحادیه اروپا آمده است: پیش‌بینی می‌شود که تورم در منطقه (پولی) یورو در سال 2021 به 2.4 درصد برسد، قبل از اینکه به 2.2 درصد در سال 2022 و 1.4 درصد در سال 2023 کاهش یابد، چرا که قیمت حامل‌های انرژی به تدریج کاهش می‌یابد.

همچنین انتظار می‌رود برای کل اتحادیه اروپا، تورم در سال 2021 به 2.6 درصد، در سال 2022 به 2.5 درصد و در سال 2023 به 1.6 درصد برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.