پرداخت ارز 4200 تومانی سیاستی منطبق با واقعیت‌ اقتصاد نبود

 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه ارز چند نرخی منشا فساد است، گفت: تصمیم دولت قبل برای تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کالا متناسب با واقعیت‌های اقتصاد نبود.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، عباس آرگون در رابطه با لزوم حذف ارز 4200 تومانی،گفت: بهترین سیاست برای جلوگیری از اثرات زیان‌بار ارز دولتی (4200 تومانی) یا چند نرخی بودن ارز، حذف ارز دولتی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه هدف دولت قبلی در اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی حمایت غیرمستقیم از اقشار ضعیف جامعه بوده است، افزود: اما در عمل این سیاست به اهدافش نرسید.

وی با اشاره به اینکه نرخ ارز 4200 تومانی در ابتدای سال 97 تعیین شد، گفت: در آن زمان نرخ واقعی ارز بیشتر از 4200 تومان بود، بنابراین با تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات؛ ثبت سفارش در آن بازه زمانی به شدت افزایش یافت و طی چند ماه ثبت‌سفارش‌ها به چند برابر معمول رسید.

عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران ، بیان داشت: حتی ارز 4200 تومانی برای مسافرت نیز پرداخت می‌شد و عده‌ای با دریافت این ارز نه تنها هزینه دلاری سفرشان را با ارز ارزان قیمت می‌پرداختند، بلکه باقی مانده ارز را پس از بازگشت از سفر در بازار آزاد می‌فروختند و مبلغی نیز سود حاصل می‌کردند.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه، افزود: تصمیم دولت قبل برای تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کالا متناسب با واقعیت‌های اقتصاد نبود، بنابراین بعد از چند ماه متوجه شدند که اختصاص این نوع ارز به واردات همه کالاها اشتباه است، به همین دلیل با اصلاح این رویه اختصاص ارز 4200 تومانی از همه کالاها به 25 قلم کاهش یافت و اکنون نیز تعداد کالاهای وارداتی با ارز دولتی به تعداد کمتری رسیده است.

آرگون با اشاره به سرکوب نرخ ارز در سال 92 بیان داشت: در آن سال قیمت ارز بین 3 تا 4 هزار تومان در نوسان بود، در صورتی که تورم بسیار شدید بود، اما از آنجا که درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت وضعیت خوبی داشت، بنابراین با تزریق درآمدهای ارزی، اجازه تعدیل قیمت ارز داده نشد و نرخ ارز سرکوب شد و در این شرایط واردات توجیه پیدا کرد و صادرات از توجیه خارج شد.

وی افزود: در سال 97 نیز با اختصاص ارز 4200 تومانی به واردات باز هم همان سرکوب نرخ ارز سال 92 تکرار شد و با توجه به این تصمیم همان طور که اشاره شد، ثبت سفارش‌ها افزایش یافت.

آرگون با تاکید بر اینکه ارز چند نرخی منشا فساد و رانت است، گفت: ارز ارزان قیمت به واردکنندگان که دسترسی به این منابع دارند می‌رسد و امکان برخورداری از این منابع را نداشتند، ضمن اینکه کالاهای وارداتی با این ارز نیز به قیمت واقعی به دست مصرف کننده نمی‌رسد.

وی اظهار داشت: در 6 ماهه نخست امسال 8 میلیارد دلار ارز ارزان قیمت برای واردات کالای مشمول پرداخت شده است، در حالی که تمامی این ارز به جامعه هدف اصابت نکرده است.

ارگون اظهار داشت: باید هر چه زودتر ارز 4200 تومانی حذف شود و قیمت‌گذاری را به مکانیزم بازار بسپاریم و در مقابل از سیاست‌های جبرانی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه نحوه به کارگیری سیاست‌های جبرانی نیاز به کار کارشناسی دارد، گفت: با کار کارشناسی باید سیاست جبرانی انتخاب شود که بار تورمی کمتری داشته باشد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.