انعقاد قرارداد ساخت ۱۱ فروند شناور جدید با شرکت های داخلی

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به پروژه ساخت ۸۳ فروند شناور در طرح تحول صنایع دریایی، از انعقاد قرارداد ساخت ۱۱ فروند شناور جدید با شرکت های داخلی خبر داد و گفت: فرآیند ساخت این شناورها آغاز شده و برخی از آن ها با پیشرفت ۳۰ درصدی در حال تولید است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد رضا اله یار در جریان بازدید از روند پروژه های بندر شهیدرجایی با اشاره به اینکه ۸ پروژه در قالب پروژه های سال جهش تولید برای سازمان بنادر و دریانوردی تعریف شده که علی رغم شرایط متاثر از تحریم ها و اپیدمی ویروس کرونا، خوشبختانه از روند مطلوبی برخوردار هستند، اظهار داشت: در بین این پروژه ها احداث ۳ پست اسکله نفتی و فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی از پیچیدگی فنی خاصی برخوردار هستند.

وی  ادامه داد: برخی از این  پروژه ها در حوزه های عمرانی و زیرساختی بنادر به منظور افزایش توانمندی بنادر کشور در راستای پذیرش شناور خاص یا با ظرفیت بیشتر درحال انجام است و تعداد دیگری  جهت تأمین شناورهای مورد نیاز در حوزه خدمات دریایی و همچنین رعایت قوانین و الزامات ایمنی و زیست محیطی به انجام می رسد.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهارداشت: علی رغم مشکلات و موانع متاثر از اپیدمی ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه و یک جانبه  آمریکا، خوشبختانه تمامی پروژه ها با تلاش مضاعف متخصصان داخلی و هم افزایی و هماهنگی سازمان بنادر و دریانوردی و مجموعه های مرتبط در حال پیش برد است.

اله یار با بیان اینکه برخی از این پروژها در ماه گذشته با حضور معاون اول رییس جمهوری در بندر شهیدرجایی مورد بهره برداری قرار  گرفت، گفت: تعداد دیگری از این طرح ها نظیر شناور بزرگ جمع آوری آلودگی نفتی ORV مراحل پایانی ساخت خود را سپری می کند و براساس برنامه زمان بندی این شناور طی ماه های آینده و بخش هایی از ۲ پروژه فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی و اسکله نفتی تاپایان سال مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی در مورد سیاست های سازمان بنادر و دریانوردی که به شکل مستقیم با جهش تولید در ارتباط است، عنوان کرد: تأمین شناورهای جدید و الحاق آن به چرخه خدمات در شناورسازی های داخلی مورد توجه است و قرارداد ساخت ۱۱ فروند شناور با شرکت های داخلیتاکنون منعقد شده که فرآیند ساخت این شناورها آغاز و تعدادی از آن ها با ۳۰ درصد پیشرفت در حال ساخت هستند.

اله یار همچنین به تعهد سازمان بنادر و دریانوردی پیرامون سفارش ساخت ۸۳ فروند شناور اشاره کرد و گفت: از این تعداد بخش زیادی در مرحله فرآیند انجام مناقصه و بخش دیگر در مرحله طراحی است و باید اعلام کنیم چه در بعد طراحی و چه از نظر فرآیند ساخت، این تجهیزات در داخل کشور و با اتکاء به توان متخصصان ایرانی در حال انجام است.

وی با اشاره به لزوم آماده به کارشدن هرچه بیشتر تجهیزات دریایی، بندری، الکترونیکی و مخابراتی مورد نیاز بنادر، خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته در تعمیرگاه دریایی بندر شهیدرجایی و دیگر بنادرکشور این امکان فراهم شده که شناورهای که نیازمند تعمیرات جزیی هستند در کمترین زمان ممکن و در نزدیکترین بندر برخوردار رفع عیب شده و به چرخه فعالیت باز گردند.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: ارتقاء خدمات و افزایش درصد آماده به کارشدن شناورها مستلزم آن است که بتوانیم از همه ظرفیت های محیطی و نیروی متخصص داخلی استفاده کنیم که با سرمایه گذاری های صورت گرفته امکان رفع نواقص فنی، تعمیرات ادواری و مختصر شناورها با کاربری های مختلف در بنادر کشور فراهم شده است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments