ممنوعیت ارائه خدمات تردد موقت به خدمه شناورهای خارجی؛ تمام کشتی‌ها با اجازه مسئولان بهداشتی در بنادر پهلوگیری می‌کنند

 

معاون مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی درباره تمهیدات و اقدمات سازمان بنادر در جهت پیشگیری و کنترل بیماری ناشی از ویروس کرونا در بخش حمل و نقل دریایی کشور، گفت: تا اطلاع ثانوی، ارائه خدمات تردد موقت به خدمه شناورهای خارجی ممنوع است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حسین عباس نژاد در باره اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای سازمان بنادر و دریانوردی پس از شیوع ویروس کرونا، توضیح داد: کنترل وضعیت سلامت خدمه کشتی ها توسط مرکز کنترل ترافیک دریایی در مبادی ورودی و لنگرگاه ها و  قبل از ورود به بندر  و  صدور مجوز پهلوگیری کشتی ها در اسکله های بندری پس از صدور تاییدیه سلامت خدمه کشتی ها توسط ماموران قرنطینه انسانی اعزامی از شبکه بهداشت و درمان از جمله تمهیدات سازمان بنادر است.

معاون مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی خاطر نشان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور، کلیه اطلاعیه ها و دستورالعمل های دریافتی از سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی دریانوردی،  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اورژانس کشور در خصوص توصیه های بهداشتی در مقابله با ویروس،  را به طور مداوم ابلاغ و بر سلامت محیط کار، اجرای دستورالعمل ها و رویه های عملیاتی استاندارد و راهنمای گام به گام بازرسی بهداشتی شناورها و دستورالعمل های اجرایی مرتبط با نحوه برخورد با بیماران مشکوک آلوده به ویروس کرونا تأکید دارد.

به گفته عباس نژاد، تهیه ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات بهداشتی جهت راهنمایان کشتی ها و سایر پرسنل مرتبط با کشتی؛ آمادگی شناورهای ناجی جهت انتقال موارد احتمالی مبتلایان به ویروس کرونا و نصب بنرهای هشدار پیشگیرانه در اماکن عمومی و پرتردد بندری از دیگر اقدمات سازمان بنادر برای مهار ویروس جدید به شمار می آید.

عباس نژاد در خصوص تمهیدات مقابله ای و پیشگیرانه در شناورهای مسافری متردد در مسیرهای داخلی و خارجی، ضمن علام «استقرار تیم های بهداشت و کنترل در مبادی ورودی مسافر به بنادر مسافری و جزایر» از ضد عفونی کردن شناور های مسافری قبل از مسافرگیری و پس از تخلیه؛ ضدعفونی نمودن شناورهای لندینگ کرافت حمل خودرو و مسافر؛ ضد عفونی کردن ترمینال های مسافری و ماشین های برقی حمل مسافر در محوطه های بندری به صورت مستمر خبر داد.

بنابر اعلام معاون مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، ضدعفونی راه پله ها و پل های شناورهای مسافری و سطوح قابل لمس توسط مسافرین ؛ کنترل وضعیت سلامت کلیه مسافرین ورودی به پایانه های مسافری دریایی و ارائه آموزش های لازم در خصوص مقابله و کنترل بیماری خدمه شناورهای مسافری از دیگر تمهیدات سازمان بنادر جهت حفظ ایمنی و بهداشت پایدار در حوزه مسافری محسوب می شود.

در همین حال، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: تاکنون مورد مشکوک مبتلا به کرونا ویروس در بنادر استان گزارش نشده و با انجام اقدامات ۲۴ ساعته کنترلی تمام کشتی‌ها در مبدا و مقصد ضدعفونی می‌شوند.

الله مراد عفیفی پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان درخصوص انتقال مسافران ایرانی از بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس به ایران و اقدامات انجام شده در بحث جلوگیری از انتشار ویروس کرونا اظهار داشت: در این خصوص تمام شناورهای ورودی به بندر شهید باهنر در مبدأ و پیش از پهلوگیری قرنطینه شده و مسافران از سوی مسئولان بهداشتی مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به این‌که تمام کشتی‌ها پیش از ورود به بندر و پهلوگیری باید اجازه مسئولان بهداشتی بندر را داشته باشند، تصریح کرد: با هدف مقابله و پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و راه‌های حفاظت برابر آن تمامی پرسنل بنادر و تمامی نیروهای شرکت‌های خصوصی فعال در بندر شهید رجایی و باهنر با راه‌های مقابله با این بیماری آشنا و به آن‌ها آموزش‌های لازم داده شده است.

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در ادامه گفت: در کنار آموزش پرسنل، شناورهای مسافری و سالن‌های مسافری به طور مستمر ضدعفونی می‌شوند. این شرایط به نحوی است که کشتی در سفرهای داخلی و خارجی پیش از حرکت و مسافرگیری کاملا ضدعفونی شده و مسافران مورد بازرسی قرار می گیرند. این اتفاق بعد از رسیدن به مقصد باز تکرار شده و تمامی کشتی‌های مسافربری طی روز چندین بار ضدعفونی می‌شوند.

وی افزود:‌ همچنین از جمله اقدامات صورت گرفته در بنادر هرمزگان نصب بنر و توزیع بروشورهای آموزشی بوده است. این اقدام از آن جهت مهم است که در این بنادر خدمه کشتی‌های خارجی روزانه رفت و آمد داشته و میزان زیادی از رانندگان از نقاط مختلف کشور برای حمل کالا به بنادر استان ورود پیدا می کنند و به این شکل موارد پیشگیری و رعایت توصیه‌های بهداشتی گوشزد می‌شود.

عفیفی‌پور در پایان گفت: با این همه ضمن توصیه به رعایت توصیه‌های بهداشتی از هموطنان می‌خواهیم از انجام سفرهای غیرضروري اجتناب کنند و همکاری‌های لازم با مسئولان بهداشت و درمان به عمل آورند. خوشبختانه با مجموعه اقدامات انجام گرفته تاکنون مورد مشکوک مبتلا به کرونا ویروس در بنادر استان مشاهده نشده و اقدامات کنترلی در بنادر کشور به شکل ۲۴ ساعته در حال انجام است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments