موافقت آیمو با افزایش تعداد اعضای شورا از ۴۰ به ۵۲ عضو

 

مجمع سازمان بین المللی دریانوردی با پیشنهاد شورای سازمان آیمو مبنی بر افزایش اعضای شورا از ۴۰ به ۵۲ عضو و پیشنهاد افزایش دوره عضویت و فعالیت شورای مربوطه از دو به چهار سال موافقت کرد.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، شورای آیمو ماموریت پیدا کرد تا متن اصلاحی کنوانسیون ایجاد آیمو (مواد ۱۶ و ۱۷) را تهیه و جهت تصویب مجمع به نشست بعدی آن که در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ برگزار می شود، ارایه کند.

طبق کنوانسیون ایجاد آیمو که اساسنامه بین المللی دریانوردی به شمار می آید، افزایش تعداد اعضای شورا و طول دوره فعالیت آن مستلزم تصویب اصلاحیه نسبت به مواد ۱۶ و ۱۷  کنوانسیون مذکور توسط مجمع است و زمانی که اصلاحیه به تصویب می رسد به دولت های عضو آیمو ابلاغ می شود تا سند پذیرش و الحاق به اصلاحیه را کتبا به دبیرکل آیمو به عنوان امین اسناد ارایه کنند.

گفتنی است اصلاحیه در صورتی به اجرا در می آید که حداقل دو سوم از ۱۷۴ کشور عضو آیمو، سند الحاق به اصلاحیه را ارایه کنند، بنابراین زمان دقیق اجرای اصلاحیه مشخص نیست و تماما بستگی به میزان اراده دولت ها و تسریع در ارایه سندهای الحاق به اصلاحیه دارد که ممکن است پنج سال و حتی بیشتر طول بکشد، همچنین باید خاطرنشان کرد که تا سال ۲۰۲۳ افزایشی در تعداد فعلی اعضای شورا و طول دوره فعالیت آن صورت نمی گیرد.

افزایش تعداد اعضای شورای آیمو همواره جزو خواسته های اکثریت دولت ها به ویژه دولت های در حال توسعه است و ایران نیز ضمن پشتیبانی از این طرح، در مباحث تخصصی مربوطه مشارکت فعالانه ای دارد چرا که افزایش تعداد اعضای شورا موجب بهبود نقش آفرینی در یکی از ارکان مهم تصمیم گیری آیمو می شود و منافع دولت های در حال توسعه را بهتر تامین می کند و تا حد زیادی موازنه قدرت چانه زنی را به نفع دولت های در حال توسعه تغییر خواهد داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.