۴ عامل بروز اختلال در صنعت کشتیرانی؛ آیا قیمت ها در صنعت حمل ونقل دریایی افزایش می یابد؟

 

نرخ کشتیرانی پس از وضع یک‌سری تحریم‌ها بر شرکت بزرگ حمل‌و‌نقل چین و اعمال محدودیت بر حرکت نفتکش‌های ونزوئلا در حال افزایش است. اما چه اتفاقی برای نرخ کشتیرانی افتاده است؟ به گزارش رویترز، قیمت اجاره یک سوپر نفتکش برای فرستادن نفت خام از کشوری به کشور دیگر به شدت رو به افزایش است. یک واردکننده کره‌جنوبی بیش از ۱۲ میلیون دلار برای انتقال یک محموله نفت خام از آمریکا پرداخته است.

به گزارش سی نیوز، شرکت اکسیدنتال پترولیوم هم در روز جمعه ۲۵/ ۱۳ میلیون دلار برای انتقال یک محموله نفت در نوامبر پرداخت کرد. سوال دیگر این است که چه چیزی بر قیمت کشتیرانی تاثیر می‌گذارد؟ آمریکا در اواخر سپتامبر تحریم‌هایی بر ۲ واحد از شرکت کاسکوی چین به اتهام حمل نفت خام ایران وضع کرد. صادرکننده‌های آمریکا دیگر نفتکش‌های مربوط به شرکت کاسکو را اجاره نمی‌کنند. کاسکو بیش از ۵۰ سوپر نفتکش را که بزرگ‌ترین کشتی‌ها برای حمل نفت خام یا محصولات نفتی هستند، مدیریت می‌کند. در این میان نقش ونزوئلا چیست؟ هفته گذشته، شرکت اکسون موبیل استفاده از کشتی‌هایی را که سال گذشته نفت ونزوئلا را حمل کرده بودند، ممنوع کرد که شامل ۲۵۰ کشتی می‌شود. اکسون بزرگ‌ترین شرکت نفت آمریکا و یک شرکت بزرگ حمل نفت خام است؛ بنابراین اقدام آن باعث افزایش نرخ کشتیرانی شد. این اقدام چندین ماه پس از اعمال تحریم‌های آمریکا بر ونزوئلا با هدف قطع درآمد نفتی این کشور در تلاش برای سرنگونی نیکلاس مادورو صورت گرفت. مادورو متهم به نقض حقوق بشر و تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۸ است.

اثر حمله به تاسیسات نفتی آرامکو بر نرخ نفتکش‌ها دلیل دیگری است که مطرح است. براساس این گزارش، تاثیر این حمله بسیار کم بوده است. پس از حمله‌های ماه گذشته، شرکت‌های کشتیرانی سراسر جهان برای تامین محموله‌های مورد نیاز خریداران بزرگ آسیایی سرگردان شدند و بسیاری از آنها به آمریکا روی آوردند. این اتفاق هم نرخ کشتیرانی را افزایش داده ولی افزایش قیمت فعلی بیشتر مربوط به تحریم‌های کاسکو و اقدامات اکسون می‌شود. چه عوامل دیگری باعث افزایش نرخ کشتیرانی شده‌اند؟ قوانین جدید کشتیرانی برای پایین آوردن مقدار سولفور موجود در سوخت کشتی‌ها به بالا رفتن نرخ کشتیرانی کمک کرده است چون این قوانین هزینه‌های مالکان کشتی‌هایی را که قبلا وابسته به نفت سوخت بودند افزایش می‌دهد. این شرکت‌ها باید از اول ژانویه از سوخت‌های دریایی پاک‌تری استفاده کنند.

منبع: تسنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.