وزیر راه و شهرسازی در نشست با مقامات ارمنستان تاکید کرد: ضرورت توسعه همکاری‌های حمل‌‌ونقل، ترانزیت و زیرساخت بین ایران و ارمنستان

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت و معاون نخست وزیر ارمنستان بر ضرورت توسعه همکاری‌های حمل‌‌ونقل، ترانزیت و زیرساخت بین ایران و ارمنستان، همچنین کاهش متقابل عوارض جاده‌ای تاکید کرد و تشکیل کمیته‌ مدلسازی اتصال زیرساخت‌های ریلی و جاد‌ه‌ای مورد موافقت طرفین قرار گرفت.

به گزارش سی نیوز و به نقل از خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران که، به سبب اهمیت موضوع ترانزیت در اجلاس روسای جمهور کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، شرکت ‌کرده است. با سورن پاپیکیان وزیر مدیریت منطقه ای و زیر ساخت ارمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار پیرامون همکاری‌های حمل‌و‌نقلی و ترانزیتی و توسعه زیر ساخت مذاکره شد و دو طرف بر نهایی سازی فوری توافقنامه خلیج فارس-دریای سیاه تاکید کردند، همچنین طرفین برای تشکیل فوری کمیته‌ای که اتصال زیر ساخت‌های ریلی و جاده ای دو طرف را مدلسازی کند موافقت کردند.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار به ضرورت کاهش متقابل عوارض جاده‌ای اشاره کرد و خواستار برگزاری کمیته جاده‌ای در سریع‌ترین زمان ممکن شد.

اسلامی از وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت ارمنستان برای شرکت در نمایشگاه هفته حمل‌و‌نقل در تهران دعوت به عمل آورد.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران همچنین با مهر گریگوریان معاون نخست وزیر ارمنستان ملاقات و پیرامون  ضرورت همکاری ترانزیتی دو کشور در زمینه جاده ابریشم، کریدور خلیج فارس-دریای سیاه و کریدور شمال-جنوب گفت‌وگو کرد.

در جریان این دیدار دو طرف برای تشکیل فوری کمیته حمل‌و‌نقل و زیر ساخت بین دو کشور در سریع‌ترین زمان با هدف ایجاد تحول در ارتباطات حمل‌و‌نقلی دو کشور و حل‌و‌فصل برخی مشکلات فعلی موافقت کردند.

کاهش عوارض از سوی طرف ارمنی؛ برگزاری نشست در زمینه حمل‌ونقل جاده‌ای؛ آمادگی برای ارتقای زیرساخت های جاده ای و ریلی طرف ارمنی توسط شرکت های توانمند طرف ایرانی؛ طراحی ایده‌ها و مدل‌های مختلف مالی برای اجرای پروژه‌ها؛ اشاره به وضعیت حمل‌و‌نقل در  ایران با ذکر آمار و ارقام در  حوزه های مختلف حمل‌و‌نقلی؛ طرح موضوع همکاری در حوزه حمل‌ونقل هوایی؛ پیشنهاد  وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تشکیل نشست در حوزه زیر ساختی برای پیگیری موضوعات مربوط به پروژه‌های موردنظر با توجه به پیشنهاد طرف ارمنی برای برگزاری کمیسیون جهت ارتقای روابط حمل‌و‌نقلی و  آمادگی برای دعوت از مقامات ارمنی جهت شرکت در مناسبت‌های حمل‌و‌نقلی کشورمان نظیر هفته حمل‌و‌نقل از مهم‌ترین موضوعات مطروحه بین وزیر راه و شهرسازی در ملاقات با همتای ارمنی وی بود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران برای شركت در همایش بین‌المللی ظرفیت‌های ترانزیتی اوراسیا، ملاقات با مقامات و وزرای شركت‌كننده در این همایش و همچنین پیگیری توسعه روابط كشورمان با جمهوری ارمنستان در حوزه حمل و نقل و ترانزیت به ارمنستان سفر کرده است.

همایش ترانزیتی اوراسیا با حضور نمایندگان عالی‌رتبه از كشو‌رهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و كشورهای منطقه، سازمان‌ها و نهادهای تخصصی اقتصادی، زیربنایی و حمل‌و‌نقلی و با حضور وزیر محترم راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران به عنوان میهمان ویژه در تاریخ ۸ و ۹ مهرماه در ایروان پایتخت ارمنستان برگزار می‌شود.

گفتنی است: وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز برای پیگیری توافقات گذشته و بررسی راهكارهای افزایش سطح همكاری‌های ایران و جمهوری ارمنستان با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت ارمنستان و معاون نخست‌وزیر ارمنستان ملاقات كرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.