عضو اتاق بازرگانی ایران:‌ واگذاری بنادر کوچک واقعی باشد بخش خصوصی کارش را بلد است

 

عضو اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: در بحث بنادر کوچک و این‌که بتوانیم با واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی تصدی‌گری دولت را کم کنیم قطعاً یک نمودار خوب را برجا خواهد گذاشت.

به گزارش سی نیوز، محمدامین صباغی زاده، عضو اتاق بازرگانی ایران و بندرعباس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص بحث توسعه بنادر کوچک به‌خصوص جنوب ایران، اظهار داشت:  در بحث بنادر کوچک و این‌که بتوانیم با واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی تصدی‌گری دولت را کم کنیم قطعاً یک نمودار خوب را برجا خواهد گذاشت.

وی افزود: مسئله‌ای که در آینده می‌توان به آن به‌عنوان نگاه به اصل ۴۴ قانون اساسی توجه کرد، تا به این شکل بخش خصوصی بتواند بار مالی روی دوش دولت را کم کند که در این زمینه رونق بنادر کوچک با واگذاری‌هایی که قرار است انجام  گیرد این نگاه را پررنگ‌تر خواهد کرد.

صباغی زاده ادامه داد: قطعاً به این موضوع واقف هستید که بنادر کوچک ایران به‌خصوص در حوزه خلیج‌فارس و دریای عمان به‌خصوص در شرق استان هرمزگان، در بندر جاسک به بندر السویر می‌تواند در حوزه صادرات بسیار راهگشا باشد. این مسئله به خاطر مسافت کمی است که از جاسک تا عمان وجود دارد و انتقال کالا با کشتی‌ها و لنچ‌ها از این بندر می‌تواند برای تاجران کلی سود به همراه داشته باشد. موضوعی که می‌تواند به موفقیت بنادر کوچک در بحث صادرات و رونق بخشی به آن‌ها نقش به‌سزایی داشته باشد.

عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در خصوص اینکه دولت و سازمان بنادر و دریانوردی به‌عنوان بخشی از حاکمیت در این حوزه چه مشوق‌ها و معافیت‌هایی می‌تواند بابت رونق این بنادر در نظر بگیرد، تصریح کرد: بدون شک اگر نگاه‌مان به بحث واگذاری این بنادر به بخش خصوصی واقعی باشد، دیگر نیازی به مشوق نیست چرا که بخش خصوصی کارش را بلد است.

وی افزود: خوشبختانه مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به شرایط بنادر و دغدغه‌های موجود در آن‌ها کاملاً آگاه است. به همین خاطر به نظر بنده اگر در بحث این بنادر کوچک یکی، دو بندر که با کشورهای همسایه در ارتباط هستند به‌صورت آزمایشی به بخش خصوصی واگذار شود واقعاً دیگر نگاهی به مشوق‌ها ندارند و خودشان کار را پیش می‌برند.

صباغی زاده گفت: این واگذاری‌ها باید خیلی زودتر از این انجام می‌گرفت چرا که هرچه بتوانیم اصل ۴۴ را تحقق بخشیم راه برای صادرات باز شده و شاهد رشد نمودار آن در تجارت کشور خواهیم بود.

این عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص رویکرد سازمان بنادر برای توسعه دیگر بنادر اصلی کشور به‌خصوص در استان هرمزگان گفت: همان‌طور که می‌دانید تجارت در بنادر استان به‌خصوص در شرق آن از بندر جاسک به بندر السویر در سال‌های اخیر چندین برابر شده است.

وی ادامه داد: باید نگاه‌مان به بنادر شهید رجایی و باهنر به‌عنوان بنادر مهم کشور باید یک نگاه توسعه‌ای باشد. بنادری که ویترین کشور هستند و مسئله مهم این است که این ویترین بتواند خودش را در توسعه و سرمایه‌گذاری به بهترین شکل نشان دهد. به همین خاطر قطعاً مشوق‌های سرمایه‌گذاری در بنادر شهید رجایی و شهید باهنر خیلی می‌تواند راهگشا باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.