معاون رئیس کل گمرک ایران خبر داد: اهتمام ویژه دستگاه‌ها برای کاهش موجودی کالا در بنادر

 

معاون فنی گمرک با اشاره به جلسات مستمر برای کاهش موجودی کالا در بنادر گفت:‌ در حال حاضر اهتمام ویژه در دستگاه‌ها وجود دارد و همه پای کار هستند.

به گزارش سی نیوز، مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس‌ در مورد درج اخباری مبنی بر رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور، اعلام کرد: همانطور که قبلاً هم اشاره شد برخی از مراجع، میزان موجودی کالا در بنادر را تحت عنوان رسوب کالا در نظر می‌گیرند که به نظر می‌رسد تعبیر از موجودی کالا به رسوب صحیح نباشد. بنابراین باید در این خصوص قائل به تفکیک شد.

ارونقی گفت: نکتۀ دیگری که باید مدنظر داشت این است که خروج هر کالائی از اماکن گمرکی مستلزم انجام تشریفات گمرکی است و تشریفات گمرکی کالای ورودی هم در اولین گمرک مجاز انجام می شود. بنابراین، اگر کالائی در اماکن گمرکی دپو شده باشد برای خروج از اماکن گمرکی باید به گمرک اظهار و تشریفات گمرکی مربوطه انجام شود.

وی ادامه داد:‌ همین طور کالاهائی که در مناطق ویژه و آزاد دپو شده‌اند اگر به منظور ورود به کشور (سرزمین اصلی) به این مناطق وارد شده اند باید تحت رویۀ واردات قطعی به گمرکات اجرائی کشور اظهار و تشریفات گمرکی در مورد آنها انجام شود. اما  در هر دو صورت مسئولیت گمرک درخصوص انجام تشریفات گمرکی این اقلام با اظهار کالا صورت می پذیرد.

معاون امورگمرکی گمرک ایران با ذکر این نکته که در راستای بررسی دلایل رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور، جلسه ای در دیماه سال 1397 به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد افزود: آقای جهانگیری در این جلسه بر لزوم تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای انباشته شده در بنادر و گمرکات تأکید کرده و با اشاره به اهمیت جلوگیری از رسوب و انباشت کالا در بنادر، گمرکات و انبارهای متعلق به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، بر سازماندهی لازم به منظور تسهیل در روند ترخیص کالا و تأمین نیازهای اساسی کشور در مقطع حساس کنونی تأکید کرد.

ارونقی افزود: متعاقب آن دولت نیز برنامه ریزی های لازم را انجام داده و در جلسات متعددی تصمیمات مناسبی نیز اتخاذ کرد تا جریان واردات کالا به نحو مطلوب و با رعایت ملاحظات لازم  انجام شود و کالاهای مورد نیاز در اختیار مردم کشور قرار گیرد و نیز تأکید شد که باید با هماهنگی همۀ دستگاه ها و حذف برخی مقررات زاید، از رسوب کالاها و مایحتاج کشور در گمرکات، جلوگیری شده و به سرعت دربارۀ این کالاها تعیین تکلیف شده و مراحل ترخیص این اقلام اساسی انجام شود.

رئیس کمیتۀ مقابله با تهدیدهای تحریم گمرک ایران با اشاره به اینکه یکی از سیاستهای وزارت امور اقتصادی و دارائی در راستای بهبود فضای کسب و کار، اقدام از طریق تسهیل شرایط گمرکی است، افزود: جهت احصاء مسائل و مشکلات موجود در چرخۀ تجارت خارجی و انجام تشریفات گمرکی از ابتدا تا انتها در تمامی رویه های گمرکی، بازدیدهای متعددی از مهمترین بنادر کشور همچون امام خمینی(ره)، شهیدرجائی، انزلی، شهیدباهنر، چابهار، خرمشهر، توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی و نیز گمرک جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفته و جلسات مختلفی با فعالان اقتصادی و سایر مراجع ذیربط مانند اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و… برگزار شده است.

ارونقی در ادامه اعلام کرد: علاوه بر آن، جلسات دیگری در این رابطه در وزارت اقتصاد با حضور وزیر و نیز مراجع ذیربط و ذیصلاحی مانند بانک مرکزی و وزارت صمت برگزار شده و این مراجع اهتمام لازم برای بررسی موضوع را داشته و سعی براین است تا نسبت به این مورد تصمیمات لازم اتخاذ و اجرائی شود.

معاون رئیس کل گمرک ایران افزود: با وجود اینکه پیگیری های گمرک ایران و سازمان های ذیربط درخصوص اقلام رسوب یافته، اتخاذ تدابیر لازم در این راستا و تعیین تکلیف درخصوص این موارد است اما این سازمان نیز همراستا با سیاست های وزارت اقتصاد، وزارت صمت و بانک مرکزی، اهتمام ویژه بر مدیریت واردات کالاها در جهت تأمین نیازمندی های دارای اولویت به ویژه کالاهای اساسی و دارو، تأمین مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید و توقف واردات کالاهای دارای تولید داخلی و غیرضروری دارد.

ارونقی ضمن تشکر از تعامل وزارت صمت و بانک مرکزی با گمرک علی الخصوص بخاطر جلسات کارشناسی که درخصوص اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش رسوب کالا تشکیل می شود، خاطرنشان کرد: با توجه به تأکید رئیس جمهور و وزیر اقتصاد در رابطه با اتخاذ تدابیر لازم درخصوص کاهش رسوب کالا در بنادر و گمرکات و با عنایت به تشکیل جلسات کارشناسی سه جانبه میان وزارت امور اقتصادی (گمرک ایران)، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی، امید می رود پس از بازدید میدانی از بنادر مهم کشور و تداوم جلسات کارشناسی در این زمینه ، آخرین موانع و مشکلات نیز احصاء و پیشنهادات و راهکارهای مقتضی ارائه و رفع مشکل شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.