مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان عنوان کرد: جابجایی کانتینر به مرز ۱,۵میلیون TEU رسید

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: یک میلیون و ۴۶۳ هزار TEU کانتینر طی ۱۱ ماهه سال جاری در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شد.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، الله مراد عفیفی پور درباره عملکرد یازده ماهه کانتینری بندر شهید رجایی، اظهار داشت: در این دوره زمانی، در مجموع یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۹۲۱  TEU کانتینر(هر تی ای یو معادل یک کانتینر بیست فوت) در این بندر تخلیه و بارگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: از مجموع  یک میلیون و ۱۰۴  هزار و ۳۴۱ TEU کانتینر پر تخلیه و بارگیری شده، ۲۶۴ هزار و ۷۲۵ TEU مربوط به محموله های ترانزیتی بوده است .

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، حجمی بالغ بر ۲۰۳ هزار و ۹۸۳ TEU کانتینر طی  ۱۱ماهه امسال از طریق اصلی ترین بندر کانیتنری ایران به سایر بنادر منطقه ترانشیپ شده است.

عفیفی پور از جابجایی بالغ بر ۲۹۴ هزار و ۳۳۷ TEU کانتینر حامل کالاهای صادراتی و ۲۹۴ هزار و ۸۳۹ TEU کانتینر وارداتی طی ۱۱ ماهه گذشته خبر داد.

وی یادآور شد: بندر شهید رجایی با بهره مندی از پیشرفته ترین پایانه های کانتینری و برخورداری از تجهیزات روز دنیا، به عنوان بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران محسوب می شود که تخلیه و بارگیری بیش از ۸۰ درصد کالاهای کانتینری درسطح بنادر کشور را پشتیبانی می کند.

برگزاری مانور جستجو و نجات دریایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین از برگزاری مانور جستجو و نجات دریایی در مقیاس بزرگ با حضور ناوگان مسافری و ارگان های دریایی در آب های ساحلی بین بندرعباس و جزیره هرمز خبر داد.

وی اظهار داشت: این مانور در راستای تحقق قوانین و مقررات بین المللی، الزامات کنوانسیون ‌های مربوطه و مسئولیت های ملی اداره کل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان به همراه اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به عنوان مرجع استانی ایمنی دریانوردی برگزار شد.

وی افزود: این چنین مانورها و تمرینات عملی به منظور دستیابی به حداکثر آمادگی و هماهنگی استانی در هنگام بروز سوانح در دریا و به خصوص در ایام اجرای طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز ۹۸ برگزار شد.

عفیفی پور با اشاره به فعالیت ۴۰ فروند شناور مسافری با ظرفیت بیش از ۴۰۰۰ صندلی در بنادر مرکز استان تصریح کرد: با اضافه شدن شناورهای مسافری با ظرفیت بالای ۵۰ نفر  به ناوگان مسافری استان هرمزگان و به خصوص در مسیر دریایی بندر شهید حقانی به جزیره قشم و هرمز و افزایش تقاضای حمل مسافر در ایام تعطیلات نوروزی به واسطه استفاده هموطنان از جاذبه های تفریحی و تجاری جزایر استان به خصوص جزیره قشم، به تناسب ریسک تردد های دریایی افزایش می یابد.

عفیفی پور اظهار داشت: به منظور پاسخگویی مؤثر و کارا در کمترین زمان ممکن در عملیات جستجو و نجات دریایی در مقیاس بزرگ که از دغدغه‌های سازمان بنادر و دریانوردی و مرکز  هماهنگی جستجو و نجات دریایی بندرعباس(MRCC) است، یک مانور در مقیاس بزرگ در فاصله دومایلی از بندر شهید حقانی به سمت جزیره هرمز با حضور یک فروند بالگرد، ۱۳ فروند شناور مسافری، خدماتی و امدادی قبل از شروع طرح تسهیل سفرهای دریایی اجرا شد.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.