معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرد: ایجاد سازمان جامع دریایی در کشور

 

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نیازمند یک سازمان جامع دریایی هستیم تا بتوانیم زمینه توسعه تعاملات با کشور‌های همسایه را فراهم سازیم.

به گزارش سی نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان بوشهر، پروین فرشچی در نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور در جزیره خارگ کمبود بودجه را یکی از مشکلات اساسی حوزه محیط زیست دریایی عنوان کرد و افزود: بودجه محیط زیست دریایی کم است به طوری که از سال ۸۴ تا کنون بودجه کل تخصیص بودجه به معاونت محیط زیست دریایی به ۱۹ میلیارد تومان نمی‌رسد.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر توسعه دریامحور ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند که اگر این کشور ضربه ببیند از دریا ضربه می‌بیند. در دریای خزر تعاملات خوبی بوده، ولی باز هم همکاری‌های منطقه‌ای اقدامات عملی را ندارد. در جنوب هم به علت برخی مسائل کار چندانی را شاهد نیستیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: برخی مدیران سازمان، این سازمان را در برخی موارد ضعیف نشان داده‌اند و اگر خودمان خودمان را باور نداشته باشیم نباید از دیگران هیچ انتظاری داشته باشیم. ضعف‌های ما دلایل ریشه‌ای دارند که به سال‌ها بی‌توجهی به محیط زیست در کل کشور برمی‌گردد.

فرشچی با بیان اینکه ۲۸ نهاد با معاونت محیط زیست دریایی ارتباط دارند، اظهار کرد: وقتی مطرح می‌کنند که قرار است معاونت محیط زیست دریایی حذف شود، تهدیدی برای فعالیت‌ها و برنامه‌های طراحی‌شده است.

وی بر لزوم تقویت معاونت حفاظت محیط زیست دریایی تاکید کرد و گفت: تربیت محیط بانان دریایی اهمیت بالایی دارد و باید در دستور کار قرار گیرد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تاثیر تغییر اقلیم و مسائل آلودگی و افزایش دما بر روی محیط زیست دریایی، گفت: سالانه ۴۰ هزار تانکر در خلیج فارس و ۳۰ هزار تانکر در دریای خزر تردد می‌کند.

فرشچی با اشاره به تدوین سند توسعه دریایی، سند گردشگری دریایی و سند فناوری دریایی با کمک معاونت محیط زیست دریایی تصریح کرد: در صورتی که این سند‌ها اجرایی شوند پیش‌بینی برای چند اقدام بزرگ شده است.

وی از اجرای طرح آزمایشی برنامه جامع محیط زیست دریایی در خلیج فارس خبر داد و افزود: در چهار سال آینده چند طرح بین‌المللی خواهیم داشت که سه طرح با فرانسوی‌هاست که سه تا چهار میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اتحادیه اروپا نیز چراغ سبز خود را برای اجرای طرح‌های دریایی به میزان هشت میلیون دلار اعلام کرده است.

فرشچی از اقدام ملی برای دریای خزر خبر داد و بیان کرد: هر نهادی از بودجه ملی و داخلی و استانی اقداماتی را در حوزه دریایی خزر انجام خواهد داد که این موضوع را برای خلیج فارس و دریای عمان هم داریم.

وی ایجاد گارد ساحلی را یکی دیگر از برنامه‌ها دانست و افزود: همه نهاد‌های مرتبط با دریا یک گارد مجزا دارند و ما درخواست تجمیع این گارد‌ها را داده‌ایم و اولین بار به عنوان نمونه در استان هرمزگان اجرا می‌شود و وعده‌های حمایت در این استان داده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.