کتاب هماهنگی عملیات جست وجو و نجات آیمو تدوین شد؛ ارتقای دانش و عملیات جست وجو و نجات دریایی

 

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: نسخه جدید کتاب دوره ‌استاندارد هماهنگی عملیات جستجو و نجات دریایی سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) برای اولین بار توسط جمهوری اسلامی ایران تدوین شد.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا خجسته مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی درباره تدوین کتاب مدل‌کورس (هماهنگی عملیات جستجو و نجات آیمو) توضیحاتی را ارایه کرد و گفت: پیرو پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در چهارمین نشست کمیته فرعی ناوبری، ارتباطات و جستجو و نجات دریایی (NCSR ۴) در ماه مارس ۲۰۱۷، مبنی بر نیاز مبرم به بازبینی، به‌روزرسانی و رفع خلا‌ءهای موجود در مفاد آموزشی مرتبط با جستجو و نجات دریایی، مصوب شد یک دوره ‌استاندارد تخصصی آیمو برای آموزش «هماهنگ‌کنندگان عملیات جستجو و نجات دریایی (SMC)» در قالب کارگروه مشترک آیمو و آیکائو (IMO/ICAO-JWG) تدوین شود.

وی تصریح کرد: برای تحقق هدف یاد شده، کارگروهی مکاتبه‌ای با حضور کشورهای عضو این کارگروه مشترک تشکیل شد، و کشورهای جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا به عنوان «تدوین‌کنندگان» مدل‌کورس و کشور نیوزلند به عنوان «هماهنگ‌کننده» گروه مکاتبه‌ای انتخاب شدند.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: کارگروه مکاتبه‌ای، فعالیت خود را در سال ۲۰۱۷ آغاز کرد، و با ارائه اسناد مرتبط (از قبیل ICAO/IMO-JWG-SAR/۲۴-WP,۱۵ و ICAO/IMO-JWG-SAR/۲۵-WP,۴/Rev.۱ ) به نشست‌های این کمیته فرعی و کارگروه مشترک و نیز تبادل‌نظر و رایزنی با کشورهای شرکت‌کننده به کار در خصوص تدوین این دوره آموزشی ادامه داد.

وی توضیح داد: نمایندگان کشور امریکا با تغییر مواضع سیاسی و رسمی خود، هرگونه ارتباط و مشارکت در این خصوص را به حال تعلیق درآورند و جمهوری اسلامی ایران پس از آن به عنوان تنها «تدوین‌کننده» این دوره ‌استاندارد به فعالیت ادامه داد.

خجسته افزود: پس از مطالعات و تلاش‌ گسترده از سوی کارشناسان و متخصصین کشور، فرایند تدوین پیش‌نویس این کتاب آموزشی در نهایت در ابتدای سال ۲۰۱۸ به پایان رسید، و پیش‌نویس نهایی آن طی سند NCSR ۶/۱۷/۱ جهت بررسی به «گروه ارزیابی» این کمیته فرعی ارسال و موفق به دریافت درجه «خوب» در این ارزیابی شد.

وی تاکید کرد: این دوره ‌استاندارد در ششمین نشست کمیته فرعی NCSR در ژانویه سال ۲۰۱۹ مورد بررسی و تصویب نهایی قرار گرفت، و مقرر شد توسط دبیرخانه آیمو برای استفاده کشورهای عضو و مراجع ذیربط جستجو و نجات دریایی در سراسر جهان منتشر شود.

مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی با اشاره به اهمیت این دوره استاندارد برای بهینه‌سازی فرآیند آموزش پرسنل دخیل در عملیات‌های جستجو و نجات دریایی، گفت: با استفاده از مفاد ارزشمند و کاربردی کتاب Model Course به عنوان یک مرجع آموزشی، هماهنگ‌کنندگان عملیات جستجو و نجات دریایی قادر خواهند بود با قابلیت و اثربخشی بیشتری به مدیریت و اجرای فعالیت حیاتی خود در راستای رسالت انسان‌دوستانه نجات جان افراد مضطر در دریا، پس از بروز سوانح دریایی اقدام کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.