مدیترانه، مرگبارترین مسیر دریایی در جهان

 

در سال گذشته میلادی ده ها هزار نفر مجبور به فرار شده اند. بسیاری از آنها تلاش کردند تا از طریق دریای مدیترانه خود را به کشورهای اروپایی برسانند. بیش از ۲۲۶۰ نفر از این پناهجویان حین عبور از دریا غرق یا ناپدید شده اند.

به گزارش سی نیوز و به نقل از دویچه وله، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (یو ان اچ سی آر) اعلام کرده است که ۲۲۶۰ پناهجو در مسیر عبور از مدیترانه یا جان خود را از دست داده و یا هم به عنوان افراد ناپدید شده ثبت شده اند. در سال ۲۰۱۷ سازمان ملل متحد به تعداد ۳۱۳۹ واقعه مرگ و یا ناپدید شدن را ثبت کرده بود.

بنا بر آمار رسمی در سال گذشته در مجموع ۱۱۴ هزار و ۹۴۱ نفر برای رسیدن به اروپا، از این مسیر را انتخاب کرده بودند. در سال ۲۰۱۷ این رقم ۱۷۲ هزار و۳۰۱ پناهجو بوده است.

سلین اشمیت، سخنگوی کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در فرانسه می گوید از چندین سال به این سو مسیر بحیره مدیترانه برای مهاجران و پناهجویان “مرگبارترین راه دریایی در جهان” بوده است.

اکثر پناهجویان وارد اسپانیا شدند

در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون نفر از مسیر دریا به اروپا وارد شدند. اکثر آنها از طریق ترکیه به یونان رسیدند. در این میان مسیرها تغییر کرده اند. بنا بر معلومات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ اکثریت پناهجویان و مهاجران از شمال افریقا وارد اسپانیا شدند که ۵۵ هزار و ۷۵۶ نفر ثبت و راجستر شده اند. در سال ۲۰۱۷ این رقم ۲۲ هزار و ۱۰۳ نفر بوده است.

در سال های پیش از آن ایتالیا و یونان مقصد اصلی پناهجویان بودند. مقامات در ایتالیا در سال گذشته ۲۳ هزار و۳۷۱  پناهجو را ثبت کرده بودند که حدود یک پنجم افراد ثبت شده در سال ۲۰۱۷ بوده است. در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۱۹ هزار و ۳۶۹ نفر ثبت شده بودند. دلیل کاهش قابل توجه در شمار پناهجویان، سیاست سختیگرانه پناهندگی حکومت ائتلافی عوام گرای احزاب لیگ و جنبش پنج ستاره است.

طبق گزارش سازمان ملل متحد در میان کشورهای مبداء مهاجرت، گینه بیشترین رقم مهاجران و پناهجویان را داشته است که از بحیره مدیترانه به اروپا آمده اند، یعنی ۱۳ هزار و ۶۳ نفر، بعد از آن به ترتیب مراکش با ۱۲ هزار و ۷۴۵ پناهجو، مالی با ۱۰ هزار و ۳۴۷، سوریه ۹ هزار و ۸۳۹،  افغانستان با ۷ هزار و۶۲۱ و عراق با ۷ هزار و ۳۳۳ پناهجو در ردیف کشورهای مبداء مهاجرت قرار داشته اند.

دو کشتی نجات آلمانی در تلاش یافتن بندرگاه

همواره کشتی های نجات سازمان های غیر دولتی در سال گذشته در دریاها سرگردان بودند، عمدتا به دلیل اینکه ایتالیا و مالتا به آنها اجازه نمی دادند در بنادر شان لنگر بیاندازند. چندین روز دو کشتی نجات سازمان های آلمانی تلاش می کردند تا اجازه ورود به یک بندر اروپایی را به دست آورند. مالتا روز چهارشنبه اعلام آمادگی کرد که هر دو کشتی در نزدیکی ساحل در آب هایش رفت و آمد کنند. دلیل آن وضعیت خراب در عرشه کشتی توضیح داده شده است.

کشتی «سی واچ ۳» از نهاد «سی واچ» برلین به تاریخ ۲۲ دسمبر ۳۲ پناهجو از جمله سه کودک خوردسال، سه نوجوان بدون همراه و ۴ زن را از آب های بین المللی بحیره مدیترانه نجات داد. کشتی تحقیقاتی آلمانی «پروفیسور آلبریشت پینک» از سازمان امدادی “سی آی” روز شنبه ۱۷ پناهجو را نجات داد.

هالند، چندین شهر آلمان وهمچنان شهرهای نیاپل، پالرمو و لیورنوی ایتالیا برای پذیرش این پناهجویان اعلام آمادگی کرده اند. با این وجود کمیسیون اتحادیه اروپا از کشورهای عضو خواست تا در پذیرش پناهجویان از هر دو کشتی نجات “همبستگی بیشتری” از خود نشان دهند. یک سخنگو گفته است که کمیسیون «با بعضی از کشورهای عضو تماس گرفته است» تا زمینه اجازه سریع خروج این پناهجویان از کشتی ممکن شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.