چین فعالیت های دریایی اش را گسترش می دهد؛ ابراز نگرانی ژاپن و فرانسه همزمان با تقویت همکاری های دریایی دوجانبه

 

بنابر گزارش تلویزیون ژاپن، وزرای دفاع و خارجه این کشور و فرانسه درباره فعالیت های دریایی چین به طور شدید ابراز نگرانی کرده اند.

به گزارش سی نیوز  و به نقل از ایرنا، ‘ان.اچ.کی’ روز شنبه گزارش کرد ‘تارو کونو’ وزیر خارجه و ‘تاکه شی ایوایا’ وزیر دفاع ژاپن و ‘ژان ایو لودریان’ وزیر خارجه و ‘فلورانس پارلی’ وزیر دفاع فرانسه در یک نشست در فرانسه به توافق رسیدند برای تقویت همکاری های دریایی و مقابله با نفوذ چین، یک چارچوب گفت وگو ایجاد کنند.

این نشست پنجمین نشست موسوم به (دو به اضافه دو) بین ژاپن و فرانسه بود که در شهر برست فرانسه واقع در شمال غربی این کشور در یک تاسیسات نیروی دریایی برگزار شد.

وزیران یاد شده نگرانی شدید خود درباره افزایش فعالیت های دریایی چین، در دریاهای چین شرقی و جنوبی را ابراز کردند.

دریای شرقی بخشی از آب‌های غربی اقیانوس آرام است که در حدود یک میلیون و 243 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و در بین کشورهای چین در غرب، تایوان در جنوب و جزایر ریوکو و کیوشو ژاپن در شرق واقع شده است.

این دریا دارای ذخایر ماهیگیری و منابع نفت و گاز است و همین موضوع سبب بروز مناقشه بر سر کنترل منطقه‌ای نیمه شرقی دریای چین شرقی بین چین و ژاپن شده است.

دریای جنوبی نیز دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳ و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد.

پس از پنج اقیانوس جهان این دریا بزرگ‌ترین ناحیه دریایی جهان است.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاکید می‌ورزد.

تلویزیون ژاپن در ادامه گزارش کرد وزرای دفاع و خارجه دو کشور ژاپن و فرانسه در این نشست به توافق رسیدند که با اعمال یک جانبه ای که سبب افزایش تنش ها شود شدیدا مخالفت کنند.

این وزیران همچنین موافقت کردند که برای بهبود همکاری میان نیروهای دفاع از خود ژاپن و یگان های نظامی فرانسه مستقر در جزایر اقیانوس آرام جنوبی، چارچوبی برای گفت وگوهای سطح کاری در مورد مسائل دریایی ایجاد کنند.

نمایندگان برگزار کننده این گفت و گوها در باره موضوعات مختلف در زمینه هایی چون امنیت ملی، علوم، فناوری، محیط زیست و انرژی، بحث های جامعی انجام خواهند داد.

دولت های ژاپن و فرانسه می گویند نخستین جلسه این گفت و گوها را تا پایان سال میلادی جاری برگزار خواهند کرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.