مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد: تخفیف ۸۰ درصد در بخش حقوق و عوارض بندری چابهار

مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی گفت: تا سقف ۸۰ درصد در بخش حقوق و عوارض بندری و هزینه های مترتب بر کشتی های لاینر در بندر چابهار تخفیف داده می شود.

به گزارش سی نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد علی اصل سعیدی‌پور در برنامه‌ گفت وگوی شبکه خبر در خصوص ارایه تخفیف های بندری با هدف توسعه سواحل مکران با مشارکت هند افزود: استراتژی سازمان بنادر و دریانوردی این است که به غیر از ارسال محموله های ترانزیتی به افغانستان، ازبکستان و سایر کشورهای این مسیر، استان های شرقی کشور را هم در رساندن کالا از طریق زمینی و دریایی با کمترین هزینه حمایت کند.

وی تصریح کرد: با هدف تشویق سرمایه گذاران پیشنهاد شده است که با توجه به نوع سرمایه گذاری تا ۹۰ درصد اجاره بها به حداقل برسد و همچنین تا سقف ۸۰ درصد در بخش حقوق و عوارض بندری و هزینه های مترتب بر کشتی های لاینر در بندر چابهار تخفیف داده شود.

مدیرکل توافقنامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: توسعه‌ باید به سمت دریا هدایت شود و یکی از پتانسیل های موجود در کشور بندر چابهار است. در راستای توسعه فعالیت های بندری اخیرا موفق به جذب سرمایه گذاران کشور هند شده ایم. قرارداد همکاری با هند در در چند فاز انجام خواهد شد. سرمایه گذاری در این قرارداد توسط سازمان بنادر است و تجهیزات این پروژه از سوی کشور هند تامین خواهد شد.

وی در خصوص اعمال تخفیف های در  بندر چابهار افزود: تخفیف در هزینه THC کالاهای کانتینری تا سقف ۹۰ درصد و یدک کشی و لایروبی تا سقف ۶۰ درصد تخفیف از مهم ترین مشوق های سازمان بنادر جهت رونق تجارت در بندر اقیانوسی چابهار است.

بیش از ۵ برابر ۶ سال گذشته ترانزیت از بندر چابهار صورت گرفته است

بهروز آقایی؛  مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان هم در این برنامه گفت: هند قرارداد ۱۰ ساله اپراتوری به ارزش ۸۵ میلیون دلار برای خرید تجهیزات با ایران دارد. شرکت هندی مکلف شده است تا پایان سال جاری تجهیزات بندری و تجهیزات تخلیه وبارگیری کالا را تامین کند.

وی ادامه داد: در ۵ ماه گذشته، بیش از ۵ برابر ۶ سال گذشته ترانزیت از بندر چابهار انجام دادیم که به ازای هر کانتینر حدود ۲ هزار دلار برای کشور به لحاظ دریایی، جاده ای و بندری منفعت داشته است.از سال گذشته تا کنون بیش از ۳۵ درصد کالا از بندر مبدا به صورت مستقیم وارد شدند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم، امسال بیش از ۱,۴ از کل ترانزیت کشور به افغانستان را از طریق بندر چابهار انجام دهیم. در ۵ ماه گذشته،میزان ترانزیت از بندر چابهار رشد چشمگیری داشته است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.