در نشست مسوولان روسی و ایرانی اعلام شد؛ آمادگی برای توسعه روابط تجاری بین ساراتوف روسیه و گیلان

 

آلکسی استرلینکف در نشست مشترک با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: هدف اصلی حضور ما در منطقه آزاد انزلی، افزایش سطح همکاری های تجاری بین 2 استان ساراتف در روسیه و گیلان در ایران است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از ایرنا، وی با یادآوری 26 میلیون دلار حجم مبادلات تجاری ساراتف با ایران طی سال گذشته افزود: در تلاش هستیم که مبادلات تجاری ساراتف با ایران و خصوصاً استان گیلان 2 برابر شود.

استرلینکف ادامه داد: محصولات کشاورزی مهمترین محصولاتی بود که از طریق ساراتف به جمهوری اسلامی ایران صادر شد و هیات همراه حاضر در این نشست، ارتباط تجاری خوبی با همتایان خود در ایران دارند.

وی با اشاره به لزوم توسعه روابط همه جانبه تاجران و بازرگانان 2 کشور تاکید کرد: منطقه آزاد انزلی به عنوان یک منطقه تجاری شناخته شده در جهان است و قصد داریم با پیشی گرفتن از رقیبان اروپایی، سطح همکاری را با این منطقه افزایش دهیم.

معاون استاندار ساراتوف با اشاره به سابقه روابط تجاری و اقتصادی این استان و گیلان گفت: در منطقه آزاد انزلی، تمامی زیرساخت های لازم برای ارتقاء سطح روابط تجاری و اقتصادی وجود دارد ضمن آنکه تحقق این مهم، در سطح حاکمیتی بالاتری در روسیه تصمیم گیری شده است.

استرلینکف خاطرنشان کرد: نگاه ویژه ما برای توسعه روابط همه جانبه به منطقه آزاد انزلی است و با توجه به توسعه زیرساخت های این منطقه، امکان رشد مبادلات تجاری و همکاری های اقتصادی و گردشگری وجود دارد.

به گفته استرلینکف، ساراتوف یک منطقه اقتصادی و کشاورزی شناخته شده در روسیه است که در حوزه صنعتی نیز صنایع چندمنظوره در این استان مستقر بوده و با دارا بودن 20 دانشگاه معتبر، از قطب های علمی روسیه محسوب می شود.

 

آماده توسعه روابط اقتصادی و تجاری با منطقه آزاد انزلی هستیم

در ادامه این نشست رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز با اشاره به اینکه زیرساخت های این منطقه برای کار با روسیه طراحی شده، اظهار کرد: آمادگی لازم برای توسعه همکاری های اقتصادی، تجاری و فراهم سازی شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران روسی در منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

رضا مسرور منطقه آزاد انزلی را تنها منطقه آزاد شمال ایران عنوان و اضافه کرد: توسعه روابط همه جانبه با روسیه و کشورهای همجوار همواره مورد تاکید رئیس جمهوری ایران است و در همین راستا، مجتمع بندری کاسپین آماده بهره برداری است.

وی با اشاره به ساخت سیلوها ، مخازن سوخت و سردخانه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در مجتمع بندری کاسپین افزود: زمینه های لازم برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران روسی در پروژه های مختلف منطقه آزاد انزلی وجود دارد و علاقه مندیم علاوه بر تامین نیازهای استان ساراتوف، نیازهای کشور خود را نیز از این استان تامین کنیم.

مسرور با اشاره به همکاری و ارتباط نزدیک تاجران ایران و روسی اظهار امیدواری کرد: با بهره برداری از مجتمع بندری کاسپین، حجم مبادلات تجاری و اقتصادی بین 2 کشور بیش از پیش افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی به وجود ظرفیت بورس کالا در این منطقه نیز اشاره و خاطرنشان کرد: عرضه محصولات کشاورزی و پتروشیمی از پتانسیل هایی است که می تواند در بورس کالاهای منطقه آزاد انزلی انجام شود.

معاون استاندار ساراتوف و هیات همراه پس از بازدید از مجتمع بندری کاسپین، برای انجام سرمایه گذاری در 2 پست اسکله این مجتمع بندری ابراز تمایل کردند.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و کشورهای حاشیه این دریا، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای همسود ( CIS ) و نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسه های مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

استان ساراتوف از بندرهای بزرگ کناره رودخانه ولگاست و طبق آمارها ، جمعیت آن در سال 2009 میلادی افزون بر 830 هزار نفر ثبت شده که بیشتر آن‌ها روس هستند اگرچه اقلیت بزرگی از تاتارها، اوکراینی‌ها و آلمانی‌ها نیز در آن زندگی می‌کنند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.