مراسم امضای 13 سند همکاری میان تهران – عشق آباد برگزار شد؛ یادداشت تفاهم گمرکی، حمل ونقلی و بازرگانی میان ایران و ترکمنستان

 

جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان روز سه‌شنبه در جریان سفر حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به عشق‌آباد و در راستای توسعه مناسبات و همکاری‌های فی ما بین، ۱۳ سند و یادداشت همکاری مشترک امضا کردند.

رئیس جمهور ، ترکمنستان را کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران خواند و تاکید کرد که دو کشور باید از ظرفیت های گسترده خود در مسیر گسترش همکاری های مشترک بهره بگیرند و این خواست دو ملت است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که روز سه شنبه و پس از امضای 13 سند همکاری میان ایران و ترکمنستان سخن می گفت، با ابراز خرسندی از حضور در ترکمنستان در ایام جشن نوروزی اظهارداشت: مذاکرات بسیار سازنده و مفیدی در بالاترین سطح میان مقامهای دو کشور برگزار شد و فهرست همه مواردی را که در ظرفیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دو کشور است ، مورد بررسی و بازبینی قرار دادیم و در همه زمینه ها بحث های مورد علاقه را مطرح و تصمیمات خوبی به نفع دو کشور و دو ملت اتخاذ کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به اشتراکات فرهنگی ، تاریخی و دینی دو ملت ایران و ترکمنستان در کنار حسن همجواری که بر روابط دو کشور حاکم است، گفت: ما مصمم هستیم از همه ظرفیت های موجود برای توسعه و تعمیق همکاری های مشترک بهره بگیریم.

دکتر روحانی به توافقات دو کشور در حوزه های انرژی و حمل و نقل و ترانزیت اشاره کرد و افزود: ایران و ترکمنستان دو کشور توانمند در زمینه انرژی هستند و در مذاکرات تصمیم گرفته شد که همکاری های خود را در این حوزه بیش از پیش ارتقاء دهیم.همچنین ترکمنستان و ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی که از آن بهرمند هستند به عنوان دو دروازه مهم برای آسیای مرکزی و آبهای آزاد جنوب  محسوب می شوند و می توانند ترانزیت منطقه را هم تسهیل کنند.

رئیس جمهور با اشاره به افتتاح پل سرخس و نقش آن در تعمیق همکاری های تجاری اظهارداشت: با رفع مشکلات مرتبط با حمل و نقل ، همکاری های دو کشور نیز بیش از پیش تسهیل و زمینه فعالیت گسترده تر بخش های خصوصی دو کشور نیز هموارتر می شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه میزان مبادلات تجاری امروز دو کشور با توجه به ظرفیت های گسترده ای که وجود دارد ، مطلوب دو کشور نیست، تصریح کرد: باید سطح مبادلات تجاری را توسعه بدهیم و در همین راستا خط جدید انتقال برق از سرخس به مرو با کمک شرکتهای ایرانی ایجاد خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: شرکتهای ایرانی فعال در بخش حمل و نقل و جاده نیز در اجرای دو طرح مهم جاده عشق آباد به ترکمن آباد و سرخس به تجن همکاری خواهند کرد.

دکتر روحانی ، سواپ گاز و همکاری در حوزه انرژی در دریای خزر را از دیگر موارد گفت وگو در مذاکرات مشترک برشمرد و اظهارداشت: در زمینه صادرات اتوبوس به ترکمنستان و در کنار آن، تقویت همکاری های دو کشور در حوزه های فرهنگی ، علمی و فناوری های نوین نیز گفت و گو شد.

رئیس جمهور به مسایل منطقه ای و بین المللی مورد گفت وگو در مذاکرات مشترک اشاره کرد و گفت: ما همچنین درباره مبارزه با تروریسم ، راههای تقویت ثبات و امنیت منطقه و همچنین برنامه های نوعدوستانه تبادل نظر کردیم و در مجموع توافقات خوب و گسترده ای میان دو کشور حاصل شد که اجرای این توافقات می تواند سطح همکاری های دو کشور را بیش از پیش ارتقا دهد.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه کشورش مصمم است روابط با تهران را در همه زمینه ها گسترش دهد، گفت:  مذاکرات سطح بالای دو کشور، در فضایی دوستانه ، برادرانه و شفاف و توام با احترام متقابل و حسن همجواری برگزار شد.

“قربان‌قلی بردی‌محمدف” افزود: تحکیم دوستی ترکمنستان و ایران برای ما اهمیت بالایی دارد و من فرصت را مغتنم شمرده و از دکتر روحانی به خاطر تلاشهایی که در راستای توسعه همکاری های مشترک داشته اند، قدردانی می کنم.

وی امضای 13 سند همکاری و بیانیه مشترک را در راستای منافع دو ملت ایران و ترکمنستان برشمرد و تاکید کرد با اجرای این توافقات، همکاری های دو کشور در همه عرصه ها بیش از پیش گسترش می یابد.

رنامه مبادلات همکاری‌های فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی، یادداشت تفاهم همکاری‌های بازرگانی، یادداشت تفاهم همکاری صنعتی، یادداشت تفاهم در خصوص تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی، یادداشت تفاهم همکاری در رابطه با تشکیل شورای مشترک تجاری ایران-ترکمنستان، یادداشت تفاهم در زمینه صدور گواهی بین سازمان ملی استاندارد ایران و اداره دولتی استاندارد ترکمنستان، برنامه اجرایی یادداشت تفاهم همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و اداره دولتی استاندارد ترکمنستان، یادداشت تفاهم همکاری در بخش کشاورزی، برنامه اجرایی یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت ورزش و جوانان ایران و وزارت ورزش و سیاست جوانان ترکمنستان، یادداشت تفاهم حمل و نقل هوایی میان سازمان هواپیمایی کشوری ایران و اداره دولتی هواپیمایی کشوری ترکمنستان، یادداشت تفاهم همکاری میان دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و موسسه روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان، یادداشت تفاهم دوجانبه همکاری علمی-آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کشاورزی ترکمن بنام صفرمراد آتایویچ نیازاف و یادداشت تفاهم دوجانبه همکاری‌های علمی-آموزشی میان دانشگاه فردوسی مشهد و موسسه ملی زبان های خارجی ترکمن دولت محمد آزادی، ۱۳ سند همکاری مشترکی بود که در حضور روسای جمهور ایران‌ و ترکمنستان توسط مسوولان عالی رتبه دو‌کشور به امضا رسید.

همچنین همزمان بیانیه ای مشترکی در پایتخت های دو کشور منتشر شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments