۱۳ میلیون فرآورده نفتی در بندر خلیج فارس جابجا شد؛ کاهش واردات و افزایش سوخت رسانی به کشتی ها

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح کارنامه شش ماهه بندر خلیج فارس، از رشد ۶۰ درصدی سوخت رسانی به کشتی ها (بانكرينگ) و کاهش ۵۰ درصدی واردات نفتی در این بندر خبر داد.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، “الله مراد عفیفی پور” با بیان اینکه بندر خليج فارس زیرمجموعه ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویکرد عمده عملیات نفتی محسوب می شود، اظهار داشت: از ابتداي سال ۹۷ تا آغاز مهرماه جاری، بیش از ۱۳ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۳۵۳ تن انواع کالاي نفتي و غيرنفتي در حيطه نظارتي بندر خليج فارس تخلیه و بارگیری شد.

وی افزود: ۱۳میلیون و ۱۲۹ هزار و ۲۵۱ تن مربوط به فرآورده‌هاي نفتي و ۵۵۴ هزار تن نیز به مواد معدني صادراتي اختصاص دارد.

عفیفی پور بیان کرد: در اين بندر، عمليات جابجایی انواع فرآورده هاي نفتي از قبيل بنزين، نفت گاز، نفت كوره، قير، نفت سفيد، هيدروكربور، فورفورال و انواع روغن‌ها انجام مي شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در این دوره زمانی، ۶۲ هزار و ۱۹۷ تن فرآورده نفتي از بندر خليج فارس به صورت ترانزيت و ۷ ميليون و ۹۸۰هزار و ۸۲۸ تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

سوخت رسانی به کشتی ها ۶۰ درصد افزایش یافت

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بیان اینکه دو شرکت بخش خصوصی در زمینه بانكرينگ فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در بندر خلیج فارس طی نيمه نخست سال جاري بالغ بر ۳۵۸ هزار و ۲۴۴ تن بوده كه در همسنجی با مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد افزايش داشته است.

وی عمده دلايل اين افزايش عملیات را برطرف شدن محدوديت‌هاي شركت نفت در تحويل سوخت به شركت‌هاي بانكرينگ كننده و بازاريابي بيشتر اين شركت‌ها دانست.

كاهش ۵۰درصدی واردات به دلیل افزایش تولید داخلی

عفیفی پور تصریح کرد: حجم واردات فرآورده های نفتي در شش ماه گذشته به رقم ۶۷۲ هزار و ۳۰۰ تن رسیده كه به دليل افزايش توان توليد داخلي، شاهد كاهش ۵۰ درصدی واردات اين فرآورده ها در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته هستيم.

پهلوگیری ۸۵۶ شناور در بندر خلیج فارس

وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۸۵۶ فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خليج فارس پهلو گرفت که از این تعداد، ۶۷۰ فروند مربوط به كشتي‌هاي حامل فرآورده نفتي و ۱۸۶ فروند مربوط به شناورهاي مواد معدني بوده است.

بهره مندی از ۹ پست اسکله نفتی با آبخور ۷.۵ متر

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح ظرفیت ها و توانمندی های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای ۹ پست اسكله نفتي و ۲ پست اسكله خدماتي، با ظرفيت آبخور متوسط ۷.۵ متر و قابليت پهلودهي به شناورهایی با تناژ حداكثر ۱۰ هزار تن است.

وی اضافه کرد: علاوه بر اين اسكله‌هاي شماره ۱، ۲ و ۳ بندر شهيد رجايي نیز امكان پهلودهي شناورهاي نفتي با ظرفيت بيش از ۳۰ هزار تن، و اسكله ۲۵ فولاد (با کاربری نفتي) با ظرفيت آبخور ۱۲ متر از توان پهلودهي شناورهاي با تناژ بالاي ۶۰ هزار تن برخوردار است.

برنامه های توسعه ای بندر خلیج فارس

به گفته عفیفی پور، در حال حاضر ۱۱ شركت بخش خصوصي با ظرفيت اسمي بيش ۴۰۰ هزار مترمكعب در اين بندر در حال فعاليت بوده و با توجه به برنامه‌هاي توسعه‌اي در آينده‌اي نه چندان دور و با احداث مخازن نفتی با ظرفیت نگهداری یک میلیون و ۵۰۰هزار متر مکعب، تعداد شركت‌هاي فعال مستقر در اين بندر به بيش از ۲۰ شركت خواهد رسيد كه زمینه فعالیت شرکت‌های مختلفی در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده های نفتی را در بزرگترین بندر تجاری ایران فراهم مي‌نمايد.

وی احداث كريدور خطوط لوله انتقال فراورده‌هاي نفتي، احداث سه پست اسكله ۱۰۰ هزارتني، ايستگاه تخليه و بارگيري ريلي- نفتي، مظروف‌سازي قير، احداث مخازن LPG و همچنين احداث يك پالايشگاه كوچك را به عنوان برنامه هاي آتي بندر خلیج فارس برشمرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments