یورونیوز گزارش می دهد؛ هشدار جدی سنگا‍پور به مالزی به دلیل طرح توسعه بندری

 

سنگاپور با طرح توسعه بندری در جنوب مالزی به شدت مخالفت کرده و آن را «تجاوز» به آب‌های منطقه‌ای بخش‌های برخوردار کشور خود خواند.

به گزارش پایگاه خبری سی نیوز و به نقل از یورونیوز، این ادعای سنگاپور که مالزی آن را نادرست دانسته به برخی اقدامات مالزی در بخش‌های محل نزاع دو کشور در تنگه سنگاپور مربوط می‌شود که یکی از شلوغ‌ترین خطوط حمل‌ونقل جهان است.

وزارت حمل و نقل سنگاپور در بیانیه‌ای که هفته گذشته منتشر شد اعلام کرد که قبلا نیز از مالزی خواسته بود تا مراقب محدودیت‌های بندری درباره آب‌های محل تنش میان دو کشور باشد، زیرا این احتیاط نمودی از به رسمیت شناختن حاکمیت سنگاپور بر آب‌های دریایی است. سنگاپور همچنین از مالزی خواسته تا از انجام اقدام‌های یک‌جانبه بعدی خودداری کند.

آمادگی برای فیصله دوستانه تنش

کشتی‌های مالزی بارها و بارها در طول دو هفته گذشته از آب‌های محلی سنگاپ‍ور به غرب این کشور نفوذ کرده‌اند. وزارت حمل و نقل سنگاپور می‌گوید این کشور علیه تحرکات «غیرمجاز» و «خلاف قوانین بین‌المللی» مالزی اعتراض کرده است.

سنگاپور می‌گوید برای هرگونه اقدام جدی علیه چنین فعالیت‌هایی آماده است و در عین حال آمادگی دارد این مساله را به طور دوستانه و مطابق با قوانین بین‌المللی حل و فصل کند.

رد اعادی سنگاپور از سوی مالزی

آنتونی لوک، وزیر حمل‌ونقل مالزی ادعای سنگاپور را «نادرست» خواند و گفت: «مالزی هیچ اقدامی مبنی بر دست‌اندازی بر حریم بخش‌های تحت حاکمیت سنگاپور انجام نداده است.»

وی افزود: «تغییرات انجام شده در قلمرو حاکمیت مالزی و در منطقه جوهور بهرو بوده و مطابق قانون، مالزی امکان ایجاد هرگونه محدودیت بندری در منطقه آب‌های محلی خود را داراست.»

در ماجرای تنش مرزی پیشین میان این دو کشور در موضوع صخره‌های سنگی در سواحل جنوب شرقی مالزی، دیوان بین‌المللی دادگستری در سال ۲۰۰۸ به نوعی حق را به هر دو طرف مناقشه داد.

مناقشه قدیمی

در یک دعوای حقوقی دیگر، مالزی به سنگاپور گفته بود که در نظر دارد کنترل منطقه هوایی که از سال ۱۹۷۴ توسط سنگاپور مدیریت شده را پس بگیرد. این مناقشه نیز به دنبال اختلاف دو کشور در موضوع مسیر هوایی به سمت دومین فرودگاه سنگاپور به وجود آمده بود.

سنگاپور روزگاری بخشی از مالزی بود، اما آنها در سال ۱۹۶۵ و به دنبال اختلاف جدی از هم جدا شدند. اختلافی که سال‌ها بر روابط دیپلماتیک و اقتصادی دو کشور سایه‌ افکند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments