گام بلند بندر امام خمینی(ره) برای تحقق الزامات بنادر سبز

پروژه ساماندهی شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب مجتمع بندری امام خمینی(ره) با هدف تحقق اسناد بالادستی کشور در خصوص صیانت از محیط‌زیست و به منظور حفاظت از محیط‌زیست بندر و اکوسیستم دریایی منطقه با ظرفیت ۱۷۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز در حال اجرا است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، آیت اله رضازاده معاون مهندسی و عمران این اداره کل با اشاره به قرارگیری منطقه مورد مطالعه در مناطق حساس و آسیب‌پذیر دریایی و همچنین تلاش مستمر این اداره کل برای پیاده‌سازی الزامات قانونی و مقررات جاری کشور در زمینهٔ محیط‌زیست از جمله ماده ۹ قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست و ماده‌های ۲ و ۱۴ آیین‌نامه جلوگیری از آلودگی آب، ساماندهی شبکه و تصفیه‌خانه فاضلاب این مجتمع بندری را گام بلند سازمان بنادر و دریانوردی در بخش محیط‌زیست عنوان کرده که می‌تواند الگوی مناسبی برای دستگاه‌های اجرایی کشور به شمار آید.

رضازاده با اشاره به پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی این پروژه مهم عمرانی و محیط‌زیستی در این مجتمع بزرگ بندری گفت: عملیات اجرایی این پروژه از ابتدای سال ۹۴ با اعتباری در حدود ۷۸ میلیارد ریال آغاز شده و تحت نظارت کارشناسان مهندسی و عمران این اداره کل تاکنون، روند احداث مطلوبی را طی کرده است.

وی در تشریح ویژگی‌های فنی این پروژه اظهار داشت: سیستم فرآیندی این تصفیه‌خانه شامل لاگن هوادهی، لاگن ته‌نشینی و حوضچه کلرزنی می‌باشد و ایستگاه پمپاژ ورودی، ایستگاه پمپاژ خروجی، اتاق کلرزنی، پست برق و محوطه‌سازی نیز از دیگر بخش‌های این تصفیه‌خانه می‌باشد که برابر با استانداردها و الزامات روز دنیا طراحی شده و اجرا می‌شود.

وی در ادامه به حداقل رساندن اثرات محیط‌زیستی فعالیت‌های بندری و تأمین شرایط بهداشتی و محیط‌زیستی برای حرکت به سوی تحقق الزامات بندر سبز در این مجتمع بزرگ بندری را از اهم مزیت‌های راه‌اندازی این تصفیه‌خانه برشمرد.

یادآور می‌شود بندر امام خمینی (ره) ضمن پیشتازی در استقرار سیستم مدیریت محیط‌زیست (ISO۱۴۰۰۱) طی سال‌های اخیر موفق شده است به پاس تلاش برای پیاده‌سازی و رعایت الزامات محیط‌زیستی و بهداشت حرفه‌ای، عنوان بندر برتر بین بنادر سراسر کشور در زمینه شاخص‌های عملکردی بهداشت حرفه‌ای و محیط‌زیستی را کسب نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.