کشتی مسافری خزر بین کشورهای ساحلی می آید

به گزارش ایرنا، ژیلیکن میزبان نشست هیات های رسانه ای پنج کشور ساحلی خزر (ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان) روز پنجشنبه اظهار کرد که مزایای این دریا برای تعمیق همکاری های اقتصادی در منطقه گسترده است.
وی در نخستین بخش از نشست دو روزه رسانه ای در آستراخان همچنین اظهار کرد: مراحل ساخت کشتی مسافرتی برای تردد در کناره های کشورهای خزر در دست انجام است و امید می رود، سال آینده به بهره برداری برسد.
ژیلکین همچنین فعالیت پیش بینی شده برای سرای تجاری ایرانیان را که در حال تکمیل است، گشایش آن در آینده نزدیک و همچنین پیشرفت ساخت مرکز اقتصادی جمهوری آذربایجان در آستراخان را رونق دهنده همکاری های اقتصادی منطقه خزر خواند.
هیاتی از خبرنگاران استان گیلان و گلستان و همچنین علیرضا شیروی معاون امور خبرنگاران خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست دو روزه شرکت دارند.
همچنین در نشست تخصصی رسانه ای خزر که امروز صبح برگزار شد، راهکارهای همگرایی رسانه ها برای بازتاب همکاری ها و مذاکرات پنج کشور ساحلی برای تعیین رژیم حقوقی خزر بررسی شد.
نمایندگان رسانه ای از ایران، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان در این نشست دیدگاههای خود را برای خزر به عنوان میراث مشترک زیست بوم پنج کشور اعلام کردند.
بازتاب برنامه ها و مذاکرات انجام شده برای رسیدن کشورهای ساحلی به هدف تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، حفظ محیط زیست و همکاری رسانه ها برای گسترش روابط دو و چند جانبه بر پایه این دریا از محورهای مورد توجه نشست اعلام شد.
دریای خزر که افزون بر موقعیت حساس راهبردی و ارتباطی بین کشورهای ساحلی و همچنین زیست محیطی به عنوان بزرگترین دریاچه کره زمین بیش از 1200 کیلومتر طول و 320 کیلومتر پهنه میانگین دارد، بر پایه پژوهش های انجام شده از حدود 50‌ میلیارد بشکه نفت و 257 تریلیون فوت ‌مکعب گاز طبیعی برخوردار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments