وزیر راه و شهرسازی : گسترش شبکه ریلی و بندری در مکران عملیاتی می شود

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه گسترش شبکه ریلی نقش مهمی در توسعه همه جانبه اقتصاد کشور دارد، گفت : با توسعه این شبکه قادر خواهیم بود حمل کانتینر از مبدا را برای صادرات داشته باشیم.

به گزارش سی نیوز و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، عباس آخوندی که در دومین همایش بین المللی «معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران» در مرکز همایش های برج میلاد تهران سخن می گفت، افزود : نگاه ما به توسعه بندری در سواحل مکران ، نگاه به این منطقه به عنوان بارانداز نیست بلکه بنادر در مکران باید بنادر نسل سوم باشند که می توانند این منطقه را به قطبی صنعتی و اقتصادی تبدیل کنند .

وی تاکید کرد : در توسعه بندر شهید رجایی، شبکه ریلی آنچنان مطرح نبود، اما امروز این مساله در اولویت برنامه های توسعه ای این وزارتخانه قرار دارد و بنا داریم رویکرد این بنادر بر محور «بندر ـ ریل» باشد.

وی تصریح کرد : با این شرایط کانتینرهای ریلی می توانند پس از تخلیه از کشتی به راحتی از طریق قطار کالاها را به مقاصد مورد نظر ارسال کنند.

آخوندی با اعلام اینکه راه آهن چابهار ـ زاهدان تا سه سال آینده به پایان می رسد، خاطرنشان کرد که این پروژه یکی از مهم ترین طرح های ریلی کشور محسوب می شود که هم اکنون مراحل اجرایی آن با سرعت خوبی در حال انجام است.

وزیر راه وشهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود به سرمایه گذاری 800 میلیون دلاری هند در طرح راه آهن چابهار به زاهدان اشاره کرد و گفت که این سرمایه گذاری بسیار قابل توجه است و از آن استقبال می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ایجاد یک خط ریلی در سال 97 از بم به جیرفت و سپس به جاسک را در دستور کار داریم تا بتوانیم بنادر را از ابتدا به شبکه ریلی کشور متصل کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین امیدواریم بتوانیم این پروژه را در برنامه سال بعد تعریف کنیم و تامین اعتبار آن را نیز در داخل و خارج داشته باشیم.

آخوندی همچنین یادآور شد: نگاهی که هم اکنون در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد، یک نگاه آمایش سرزمینی است و در 25 سال آینده سواحل مکران به توسعه اقتصادی مطلوب خواهد رسید. این موضوع علاوه بر توسعه، با خود امنیت به همراه می آورد و سرمایه گذاری وزارت راه در توسعه بندر و راه آهن چابهار و توسعه سواحل مکران قابل توجه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments