معرفی ایده ها و فناوری های جدید دریایی کشور در جشنواره دریا مسیر پیشرفت

به گفته دبیر سومین جشنواره دریا مسیر پیشرفت، این دوره جشنواره نسبت به دوره‌های قبل گسترده‌تر شده و قسمت‎های مختلفی دارد تا برای همه گروه‌های علاقه‎مند به دریا و یا فعال در حوزه‌های مختلف دریا جذاب باشد.
بهنام رضایی با بیان اینکه جشنواره امسال در سه حوزه صنعتی (طرح‌ها و دستاوردهای فناورانه دریایی)، دانشجویی و دانش‌آموزی برگزار خواهد شد، یادآور شد: در حوزه صنعتی طرح‌ها و دستاوردهای دریایی با هدف حمایت از طرح‎های فناورانه دریایی از طریق فراخوان به سراسر کشور در 3 حوزه طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دریایی، طرح‌های نهادها و ارگان‌های دریایی و در آخر طرح‌های مراکز آموزشی و دانشگاه‌های دریایی دریافت شد که در جشنواره از 3 طرح برتر تقدیر می‎شود.
وی با اشاره به افزایش استقبال و مشارکت دانش‌آموزان، دانشجویان، فعالان دریایی و شرکت‌های دریایی در این رویداد مهم گفت:یکی از دستاوردهای مهم این رویداد در 2 دوره گذشته آشنایی بیشتر دانش‌آموزان و دانشجویان با دریا، فرهنگ دریایی و مشاغل دریایی بوده است که نمود آن را می‎توان در میزان افزایش مشارکت آنها در سومین دوره از این جشنواره نظاره‌گر بود.
رضایی در ادامه درباره سومین دوره از جشنواره دریا مسیر پیشرفت اظهار کرد: جشنواره امسال 8 بخش مختلف اعم از طرح‎ها و دستاوردهای فناورانه دریایی، بخش دانش‌آموزی دریا، مسابقات شناورهای هوشمند، جشنواره فیلم کوتاه وعکس، ایده‌بازار دریایی، مسابقات ربات‌های زیر دریایی، نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دریایی کشور و در آخر سخنرانی علمی و کارگاه‌های آموزشی دارد.
بهنام رضایی خاطرنشان کرد: آثار ارسالی بخش دانش‌آموزی به دبیرخانه سومین دوره این جشنواره نسبت به دوره قبل از آن 2.3 برابر شده است، این در حالی است که حضور دانشجویان در مسابقات تدارک دیده شده برای این رویداد دریایی نسبت به دوره گذشته آن 1.5 برابر شده است.
وی افزود: البته تعداد طرح‌ها و دستاوردهایی که به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده تقریبا مشابه دوره قبل بوده است به گونه‌ای که  سال گذشته40 طرح و دستاورد به دبیرخانه رسیده بود امسال 42 طرح به دبیرخانه  رسیده و طی 3 روز داوری شد.
وی تاکید کرد: در این دوره از جشنواره نمایشگاهی با حضور ارگان‌های دریایی، شرکت‌های دانش‌بنیان، بنیادهای نخبگان استان‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دریایی برگزار خواهد شد تا دستاوردهای فناورانه خود را در معرض بازدید عموم قرار دهند.
رضایی تصریح کرد: در این نمایشگاه تا کنون 70 شرکت ،نهاد و ارگان دریایی ثبت نام کرده‌اند که امیدواریم نمایشگاهی پرباری مناسب بازدیدکنندگان و متخصصان این عرصه تشکیل گردد و با استقبال مناسبی مواجه گردد.
وی با اشاره به اینکه حضور شرکت‎های دانش‌بنیان در جشنواره دریا مسیر پیشرفت نسبت به سال گذشته 40درصد افزایش داشته است، بیان کرد: از آنجایی که شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا و نیازمند حمایت هستند این نمایشگاه بهانه‌ای می شود تا از این امکاناتی که ستاد به صورت رایگان در اختیار آنها قرار داده است استفاده کنند تا هم خودشان را معرفی کنند و هم بتوانند بازاریابی انجام دهند.لازم به ذکر است حضور بیش از 30 شرکت دانش بنیان دریایی در نمایشگاه قطعی شده است.
رضایی با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره نیز به برون‌سپاری مسوولیت‎ها و اقدامات پرداختیم، گفت: در بخش دانشجویی نیز 2 مسابقه شناورهای هوشمند و ربات‌های زیردریایی را به منظور ترویج فرهنگ دریایی و هدایت تحصیلی دانشجویان به سمت دریا برگزار خواهیم کرد که دبیرخانه مسابقه شناورهای هوشمند در دانشگاه شریف بوده است و 23 تیم‌ مختلف دانشجویی در این بخش شرکت کرده‌اند.
وی افزود: دبیرخانه مسابقه ربات‌های زیر دریایی(ROV)  بر عهده دانشگاه قزوین  است و  15 تیم از سراسر کشور در این مسابقه ثبت نام کرده‌اند و طی 2 روز در استخر دانشگاه امیرکبیر به رقابت خواهند پرداخت.
دبیر سومین جشنواره دریا مسیر پیشرفت با اشاره به اینکه مسوولیت دبیرخانه ایده بازار دریایی به دانشگاه امام خمینی نوشهر واگذار شد، گفت: بر اساس فرم ارائه ایده که به همه دانشگاه‎ها و مراکز آموزشی، علمی و تحقیقاتی کشور ارسال شده است، بیش از 450 ایده به این دبیرخانه ارسال شده است که 120 ایده به جشنواره راه می‌یابد و در نهایت در روز سوم این جشنواره 11 ایده برتر معرفی خواهد شد که ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‎هایی برای حمایت از این ایده‎ها در نظر دارد.
وی با بیان اینکه در حوزه جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویی،دانشگاه هرمزگان دبیرخانه ای بخش است افزو:تاکنون بیش از 1000 فیلم و عکس دانشجویی به دبیرخانه رسیده که  از بین آثار ارسالی به دبیرخانه، 12 نفر برگزیده و در روز افتتاحیه معرفی خواهند شد.
رضایی در رابطه با برنامه های دانش آموزی اعلام کرد: از بین همه آثار ارسالی دانش‌آموزان به جشنواره 180 نفر از ابتدایی تا دبیرستان در 24 رشته برگزیده، معرفی و تقدیر خواهند شد. در بخش دانش‌آموزی نیز از طریق برگزاری مسابقات مختلف در 24 حوزه اعم از نقاشی، کاریکاتور، داستان‌نویسی، ساخت ماکت ماکارونی و … دانش‌آموزان را فرهنگ و رشته‎های دریایی آشنا می‎کنیم.مسابقه “شناورهای کنترل از راه دور” در بخش دانش‌آموزی طراحی ندارد بلکه 32 تیمی که در این بخش ثبت نام کرده‌اند با شناورهایی که در طول سال ساخته‌اند با یکدیگر مسابقه می‌دهند. به گفته رضایی، 12 تیم دانش‌آموزی نیز در بخش مسابقه ربات‎های زیردریایی و 60 تیم نیز در بخش ساخت ماکت جکت نفتی با ماکارونی ثبت نام کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه مدیریت و حمایت دبیرخانه های مختلف با خود ستاد بوده است، افزود: برای آشنایی بیشتر افراد با مفاهیم و مهارت‌های حوزه دریا و ایجاد فضایی پویا همزمان با جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت، سخنرانی علمی و کارگاه‌های آموزشی در 3 حوزه صنعتی، دانشجویی و دانش‌آموزی برگزار خواهد شد.
لازم به ذکر است سومین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت با هدف فرهنگ‌سازی و تامین نیروی انسانی خلاق و کارآمد برای صنعت دریایی کشور، به وسیله ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی با همکاری ارگان‌ها، با برنامه‌هایی جامع از 9 تا 11 آبان ماه در باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزارخواهد شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments