فعالیت‌های تجاری منطقه‌ای بنادر گیلان به فرامنطقه‌ای تبدیل می شود؛ افزایش حجم تجارت با روسیه و قزاقستان

 

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: یکی از اهدافی که در بنادر استان گیلان دنبال می شود این است که فعالیت‌های تجاری را از منطقه‌ای به فرامنطقه‌ای تبدیل کنیم.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حسین چراغی افزود:  یکی از اهدافی که در بنادر استان گیلان دنبال می شود این است که فعالیت‌های تجاری را از منطقه‌ای به فرامنطقه‌ای تبدیل کنیم و  بیشتر به سمت ترانزیت کالا از طریق بنادر استان و توسعه صادرات غیرنفتی حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه افزایش تبادلات تجاری با کشورهای منطقه و توسعه گردشگری دریایی ضرورت دارد، تصریح کرد: حدود ۵۰ درصد از حجم تبادلات تجاری ما با کشور روسیه است و کشور قزاقستان نیز تقریبا ۳۵ درصد را به خود اختصاص داده است. مابقی حجم مبادلات تجاری ما نیز مربوط به کشورهای ترکمنستان و آذربایجان می‌شود. از جمله اهداف اصلی ما این است که بتوانیم حجم تبادلات را با کشور روسیه به عنوان اصلی ترین شریک تجاری و پس از آن قزاقستان افزایش دهیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان اذعان داشت: دیدارهای دوجانبه ای طی دوسال گذشته صورت گرفت و اخیراً نیز سفری به کشور قزاقستان داشتیم و ضمن بازدید از بندر آکتائو ، ظرفیت های بندر تازه تاسیس این کشور به نام کوریک را نیز مورد بررسی قرار دادیم. نشست های تخصصی متعددی برگزار شد و نسبت به شناسایی ظرفیت‌های تجاری دو کشور اقدام شد.

وی افزود: ما در تلاش هستیم که بتوانیم از تمام ظرفیت‌های موجود در خزر استفاده کنیم . دو بندر چمخاله و کیاشهر را نیز در استان داریم که در زمینه گردشگری مورد استفاده قرار گرفته اند.در این دو بندر به زودی شاهد احداث یک بندر بزرگ گردشگری و مراکز ورزش های آبی و تفریحات دریایی خواهیم بود.

چراغی درباره توسعه صادرات از بنادر گیلان، گفت: ما در حوزه صادرات خوشبختانه با زیرساخت هایی که در بنادر استان ایجاد شد و همچنان در حال توسعه است، نسبت به گذشته روند رو به رشدی داریم اما این میزان نیز از نظر ما مطلوب نیست و به دنبال افزایش سهم خود از بازارهای هدف کشورهای CIS هستیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments