عمق سنجی دقیق حوضچه‌ها و کانال بندر شهید رجایی برای افزایش ایمنی دریانوردی؛ انجام اقدامات زیر بنایی دریایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

 

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از آغاز عملیات عمق سنجی دقیق حوضچه‌ها و کانال ورودی بندر شهید رجایی با سامانه پیشرفته “مولتی بیم” به منظور افزایش ضریب ایمنی دریانوردی در آستانه روز جهاني دريانوردي خبر داد.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اسماعیل مکی زاده ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: عملیات ژرفاسنجی دقیق اسکله‌ها و مسیر دسترسی دریایی به بزرگترین بندر تجاری کشور با استفاده از سامانه تمام پوشش مولتی بیم آغاز شده و به مدت ده روز کاری به انجام خواهد رسید.

 

وی افزود: این عملیات به عنوان اولین اقدام اساسی به منظور افزایش ضریب ایمنی دریانوردی ناوگان تجاری در شرایط فعلی و مقدمه‌ای برای توسعه و افزایش ظرفیت ترابری دریایی این بندر در راستای تقویت شرایط اقتصادی کشور و همچنین از مهم ترین اقدامات زیر بنایی دریایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: تحقق این مهم، زمینه لازم را برای ارزیابی و بررسی کمی و کیفی تردد کشتی‌ها جهت تامین کالاهای اساسی کشور و همچنین افزایش حجم مبادلات تجاری با کشتی‌های پهن پیکر فراهم خواهد ساخت.

وی ضمن یادآوری این که خردادماه سال گذشته عملیات هیدروگرافی(آب نگاری) این بندر و کانال دسترسی آن با استفاده از جدیدترین تجهیزات روز دنیا همچون دستگاه‌های مولتی بیم و ساید اسکن سونار انجام شده بود، گفت: این عملیات با استفاده از دستگاه عمق‌یاب چندپرتوی برای نخستین بار در سطح بنادر کشور و به عنوان طرح آزمایشی در بندر شهید رجایی به مرحله اجرا درآمده بود.

شایان ذکر است، بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور دارای ۴۰پست اسکله است که سالانه به صورت میانگین، چهار هزار فروند انواع کشتی و شناور اقیانوس پیما به این بندر تردد می کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments