سه خبر ویژه اقتصادی درباره روزهای مبارزه با کرونا؛ پیشنهاد رئیس اتاق ایران برای تمدید 3 ماهه زمان رفع تعهدات ارزی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌ای به رئیس‌کل بانک مرکزی، پیشنهاد داد زمان رفع تعهدات ارزی فعالان اقتصادی حداقل به مدت 3 ماه تمدید شود.

به گزارش سی نیوز و به نقل از اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌ای به عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن قدردانی از رئیس و معاون ارزی بانک مرکزی به خاطر تلاش ویژه برای حل مشکلات پیش آمده برای فعالان بخش خصوصی به دلیل شیوع کرونا، تاکید کرده است، تمدید زمان رفع تعهدات ارزی فعالان اقتصادی، گام دیگری برای کاهش آثار منفی شرایط کنونی بر اقتصاد کشور است.

همچنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با تشریح اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان توسعه تجارت ایران برای کاهش آسیب‌های اقتصادی ناشی از کرونا از رصد مداوم مرزها و پیگیری مشکلات تجار در کشورهای همسایه خبرداد.

حمید زادبوم با اشاره به اینکه ویروس کرونا تاثیر خود را بر اقتصاد جهان و تجارت بین‌الملل می‌گذارد و کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست، اظهار داشت: برای بررسی راهکارهای کاهش آسیب‌های اقتصادی کرونا، جلسات متعددی در معاونت اقتصادی ریاست جمهوری، وزارت صمت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان توسعه تجارت ایران طی دو هفته گذشته به طور مدوام در حال برگزاری است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در تشریح اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: به رغم تاثیرگذاری کرونا بر اقتصاد داخلی، آنچه در این وضعیت و شرایط وظیفه و متوجه سازمان توسعه تجارت ایران است، مربوط به بخش تجارت خارجی و بین‌الملل است.

زادبوم افزود: در همین زمینه ستادی برای کاهش اثرات تخریبی کرونا بر تجارت خارجی و همچنین مطالعه و بررسی راهکارهای مقابله با آسیب‌های آن در سازمان توسعه تجارت ایران ایجاد کرده‌ایم و به طور مداوم در حال بررسی تبعات این موضوع بر تجارت خارجی و انجام پیش‌بینی‌های لازم برای اقدامات سریع هستیم.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با تأکید بر اینکه اقتصاد ما در حال حاضر تحت تاثیر تحریم‌هاست، گفت: بخشی از آسیب‌های ناشی از کرونا اجتناب‌ناپذیر است و آسیب‌پذیری محتمل است، اما می‌توانیم با اقدامات به موقع و با همکاری دستگاه‌ها مانع بخش زیادی از آسیب‌ها شویم.

زادبوم در گفت و گو با فارس بیان داشت: همه افراد، سازمان‌ها و دستگاه‌ها در وضعیت فعلی دارای وظیفه انسانی، ملی و شرعی هستند، آنچه به عنوان یک اصل باید به آن متعهد باشیم، این است که  نیازها و مشکلات مردم در همه بخش‌ها بررسی شود و هر نهاد و سازمانی به تناسب رسالت خود اقدامات لازم را صورت دهد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: به طور شبانه‌روزی در حال رصد مشکلات تجار در مرزها و کشورهای هدف صادراتی از طریق سفرا و رایزنان بازرگانی هستیم، اما به رغم آگاهی از تبعات و اثرات ویروس کرونا برای اقتصاد، نباید سبب ایجاد نگرانی برای مردم شویم.

از سوی دیگر؛ قائم مقام وزیر در امور بازرگانی در نامه ای به رئیس کل گمرک ایران از واگذاری اختیارات هیات وزیران به وزارت صمت برای رفع یا ممنوعیت کالاها و اقلام مورد نیاز مقابله با کرونا خبر داد.

هیات وزیران اختیاراتش را در خصوص ورود و خروج کالاهای مقابله با کرونا واگذار کرد.

حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر در امور بازرگانی در نامه ای به رئیس کل گمرک ایران از واگذاری اختیارات هیات وزیران به وزارت صمت برای رفع یا ممنوعیت کالاها و اقلام مورد نیاز مقابله با کرونا خبر داد.

در این نامه آمده است: احتراما، پیرو درخواست شماره ۲۲۵۷۷۶ام ۹۸ مورخ ۹۸.۱۲.۸ عنوان جناب آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم رئیس جمهور درخصو تفویض اختیار تأمین اقلام مورد نیاز برای مبارزه با ویروس کرونا و ابلاغ موضوع به گمرک جمهوری اسلامی ایران در رفع ممنوعیتها و اعمال محدودیتها در رابطه با اقلام مورد نیاز جهت مقابله با ویروس کرونا، از جمله آزادسازی تعداد ۶۳ دستگاه آمبولانس مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به استحضار می رساند که کلیه موارد در دست اقدام جنابعالی و همکاران براساس مصوبه شماره ۱۵۹۷۹۴ات ۵۷۵۰۹ه مورخ ۹۸.۱۲.۱۴ هیات محترم وزیران به پیوست تنفیذ گردیده است. لذا جا دارد مجددا تشکر خود را از زحمات جنابعالی، معاونین به ویژه جناب آقای دکتر بارونقی ابراز نمایم.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments