جزئیات افزایش ۱۵۰ درصدی تجهیزات کنترلی پیشرفته گمرک

گمرک ایران جزئیات افزایش ۱۵۰ درصدی تجهیزات کنترلی پیشرفته در گمرکات را در سال جاری اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، بر این اساس تعداد ایکس‌ری‌های کامیونی گمرک در ماه‌های آینده به ۳۱ دستگاه افزایش خواهد یافت. این در حالی است که تعداد ایکس‌ری‌های کامیونی گمرک در سال ۱۳۹۲، پنج دستگاه بود که این تعداد تا پایان سال ۱۳۹۵ با رشدی ۱۴۰ درصدی به ۱۲ دستگاه افزایش یافت؛ این افزایش تصاعدی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ با خرید تعداد هفت دستگاه ایکس‌ری از محل منابع داخلی گمرک و استقرار در گمرکات کشور حاصل شد.

همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ماه‌های آینده تعداد ۱۹ دستگاه ایکس ری کامیونی به تجهیزات کنترلی پیشرفته در گمرک اضافه می‌شود که تعدادی از این دستگاه‌ها خریداری شده و در حال نصب است.

گمرک ایران درباره جزئیات تجهیز گمرکات به ایکس‌ری‌های کامیونی اعلام کرد: تعداد دو دستگاه ایکس‌ری کامیونی بسیار پیشرفته و پرسرعت از طریق مناقصه بین‌المللی امسال خریداری شده که یکی از آن‌ها اواخر بهار امسال و دیگری شهریورماه در گمرک شهید رجایی بندرعباس تخلیه و در همان گمرک در حال نصب است.

یک دستگاه ایکس‌ری کامیونی نیز از طریق مناقصه جهت استقرار در گمرکات خراسان رضوی از محل ۵۰ درصد اعتبارات استانی و ۵۰ درصد اعتبارات گمرک ایران خریداری شده و در حال ساخت است.

قرارداد ساخت و خرید پنج دستگاه ایکس‌ری کامیونی نیز با وزارت دفاع با هدف بهره‌گیری از توانمندی‌ها و تولیدات داخلی در ماه‌های گذشته منعقد شده که مدت این قرارداد ۱۰ ماه است و از محل تولیدات وزارت دفاع در گمرکات بازرگان به تعداد دو دستگاه و شلمچه، نوردوز و گلستان نیز هر یک به تعداد یک دستگاه نصب خواهد شد که بر اساس آخرین اقدامات، زمین گمرک بازرگان جهت نصب اولین ایکس‌ری تولیدی وزارت دفاع تحویل نمایندگان وزارت دفاع شده است.

گمرک ایران در اقدامی دیگر برای استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی جهت ساخت ایکس‌ری‌های پیشرفته کامیونی فراخوانی را منتشر کرده که شرکت‌های واجد شرایط انتخاب شده‌اند و مراحل نهایی انعقاد قرارداد با این شرکت‌ها انجام شده و برای اولین شرکت انتخاب شده، گمرک میلک جهت نصب مشخص شده است.

توافق با سازمان انرژی اتمی جهت تولید یک دستگاه ایکس‌ری کامیونی پیشرفته در مرحله اول، از دیگر اقدام‌های گمرک در این خصوص است. تفاهم‌نامه تولید آن نیز پیش از این توسط طرفین امضا و عملیاتی شده است.

قرار است با توجه به توانمندی‌های دانشمندان سازمان انرژی اتمی در تولید ایکس‌ری‌های پیشرفته در ماه‌های آینده سفارشات بیشتری به این سازمان داده شود. همچنین توافق با سازمان راهداری جهت خرید دو دستگاه ایکس‌ری کامیونی و توافق با منطقه آزاد اروند جهت تحویل یک دستگاه دیگر، از دیگر اقدامات گمرک در این خصوص است.

بر اساس این گزارش، در اقدامی دیگر مقرر شده که کشور ژاپن هم منابع مالی خرید دو دستگاه ایکس‌ری پیشرفته کامیونی را در چارچوب کمک و همکاری‌های مشترک با جمهوری اسلامی ایران بر اساس برجام در اختیار گمرک ایران قرار دهد.

تفاهم‌نامه کمک‌های مالی کشور ژاپن برای خرید دو دستگاه ایکس‌ری پیشرفته فی ما بین معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران و طرف ژاپنی منعقد شده تا تسهیلات خرید دو دستگاه ایکس‌ری کامیونی را در اختیار گمرک ایران قرار دهند. بر اساس آخرین اقدامات در این خصوص تفاهم نامه مالی با شرکت طرف ژاپنی و معاونت یاد شده صورت پذیرفته و جذب تسهیلات مربوطه در حال انجام است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments