جریمه نفتکش‌های توقیف شده توسط ائتلاف، بالغ بر ۳۴ میلیون دلار است

شرکت نفت یمن اعلام کرد، مجموع خسارت‌ها و جرایم نفتکش‌هایی که ائتلاف متجاوز آمریکایی – عربستانی آن را توقیف کرده‌اند، در سال جاری میلادی به ۳۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسیده است.

 

به گزارش سی نیوز و به نقل از رسانه‌های یمن، “عمار الاضرعی” مدیر اجرایی شرکت نفت یمن که در تجمع اعتراضی به همراه کارمندان این شرکت مقابل دفتر سازمان ملل متحد در صنعا حضور داشت، گفت: با وجود آن که نفتکش‌هایی که توقیف هستند مجوز سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی را دارند، اما در نتیجه دزدی نفتکش‌ها و ادامه توقیف آنها جان ۲۶ میلیون یمنی در خطر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به رنج مردم یمن و آسیب روانی ناشی از فروپاشی توان عملیاتی بخش های مختلف خدماتی در نتیجه کمبود سوخت در کشورش اشاره کرد و گفت: همه گزارش بین‌المللی و توافقنامه سازمان ملل متحد در مورد قانون دریانوردی را به آنها ارائه کردیم تا یادآور شویم که همه کشورهای جهان باید تلاش کنند تا مانع دزدی دریایی علیه تمام کشورها در خارج از مرزهای سرزمینی‌شان شوند.

الاضرعی سازمان ملل متحد را مسؤول اوضاع یمن دانست که به خاطر چشم پوشی و سکوت نسبت به ادامه توقیف نفتکش‌های یمنی به این وضعیت افتاده است.

 

وی همچنین نسبت به پیامدهای وخیم انسانی که به خاطر کمبود سوخت اکثریت بخش‌های خدماتی و حیاتی یمنی تعطیل می‌شود، هشدار داد.

الاضرعی از تمام آزادیخواهان جهان خواست تا با زیر فشار گذاشتن سازمان ملل متحد و کشورهای متجاوز به فرماندهی آمریکا، آنها را مجبور کنند که  به جنگ ظالمانه علیه یمن پایان دهند،تمام نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل مواد غذایی را رفع توقیف کرده و بنادر دریایی و حریم هوایی یمن را بازگشایی کنند.

در همین ارتباط، وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن چندی پیش نسبت به وخامت اوضاع بهداشتی درمانی این کشور هشدار داده بود.

این وزارتخانه اعلام کرده بود، یمن وارد مرحله دشواری شده است و به دلیل ادامه محاصره تا هفته‌های آینده فعالیت‌ها و خدمات‌رسانی‌ بهداشتی درمانی یمن تقریبا متوقف می‌شود.

این بیانیه تصریح کرده بود: اگر فراورده‌های نفتی مورد نیاز بیمارستان‌ها به پایان برسد، شاهد جان باختن روزانه ۵۰۰ نفر در یمن خواهیم بود.

ائتلاف سعودی در حالی اجازه ورود نفتکش‌های یمنی را نمی‌دهد که یمن پنج سال است در محاصره قرار دارد و مردم این کشور در بدترین وضعیت به سر می‌برند.

محاصره و تداوم درگیری، موجب شده بیشتر یمنی‌ها محتاج کمک‌های انسانی باشند.

میلیون‌ها یمنی در آستانه قحطی قرار دارند و طبق اعلام سازمان ملل، این کشور بدترین بحران‌های انسانی در جهان را تجربه می‌کند.

لینک کوتاه http://i.seanews.ir/2j5Fn
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.