توسعه زیرساخت‌های بندری، موضوع همکاری ایران و سنگاپور

 

ایران و سنگاپور بر سرمایه گذاری و ضرورت همکاری مشترک در توسعه زیرساخت‌های بندری تاکید کردند.

به گزارش سی نیوز و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران در همایش تجاری ایران و سنگاپور در اتاق ایران، این نشست‌ها را فرصتی برای آشنایی تجار دو کشور و سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌های بندری، حمل‌ونقل، انتقال فناوری و تقویت مبادلات بانکی بیان کرد.

وی با اشاره به دستاوردهای اخیر سنگاپور در فعالیت‌های بندری، همکاری با این کشور را برای توسعه زیرساخت‌های بندری کشور مناسب ارزیابی و اضافه کرد: بنادر سنگاپور جزو بنادر مهم دنیا محسوب می‌شوند و روزانه بیش از 60 کشتی در این بنادر پهلو می‌گیرند، بنابراین باید از این ظرفیت بهترین استفاده را کرد.

کرباسی با اشاره به روابط دو کشور در سال 2016 که 702 میلیون دلار بود، گفت: در سال 2002 این رقم در حدود 6 میلیارد و 600 میلیون تومان بود. البته این سیر نزولی به چالش‌ها و محدودیت‌های ناشی از تحریم مربوط می‌شود که خوشبختانه با نهایی شدن برجام، زمینه برای رشد مناسبات فراهم شده است.

معاون بین‌الملل اتاق ایران در ادامه، انرژی، مواد معدنی، دارو، فرش، کف‌پوش، منسوجات، محصولات کشاورزی، رزین، فلزات، پتروشیمی و غیره را مزیت‌های صادراتی ایران دانست و تأکید کرد: دو کشور می‌توانند در مورد فعالیت موسسه‌های مالی، پروژه‌های پالایشگاهی، ساختمان، تأسیسات آب و فاضلاب، سدسازی، جاده‌سازی، بنادر، تأسیسات دریایی و گردشگری، با یکدیگر همکاری کنند.

موانع بانکی و صدور روادید مهم‌ترین مسائلی بودند که در این نشست به عنوان مشکل مطرح شدند.

البته پیش‌بینی شده است با توجه به تأسیس سفارتخانه ایران در سنگاپور و سفارت سنگاپور در تهران، فرآیند صدور روادید آسان‌تر می‌شود.

علیرضا پیرنیا، سرپرست هیئت اقتصادی سنگاپور که از جمله فعالان اقتصادی ایرانی است که در این کشور فعالیت اقتصادی می‌کند، از وجود منافع دوجانبه عمیق بین ایران و سنگاپور سخن گفت و افزود: در دوران تحریم، روابط ایران با سایر کشورها کم‌رنگ شد اما امروز با فراهم شدن زمینه لازم، کشورها می‌توانند خود را برای ورود به بازار ایران آماده کنند.

وی سنگاپور را کشوری مهم در منطقه جنوب شرق آسیا توصیف کرد و با توجه به جامعه اقتصادی پویا و فعال این کشور، خاطرنشان کرد: دسترسی سنگاپور به بازار آسه آن را نباید نادیده گرفت. این بازار، مشوق سرمایه‌گذاری است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments