تعهد هند به تکمیل طرح توسعه بندر چابهار بدون توجه به تحریم‌های آمریکا

تاكيد بر رفع موانع اجرای قرارداد توسعه بندر چابهار/ تعهد هند به تکمیل طرح توسعه بندر چابهار بدون توجه به تحریم‌های آمریکا

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با آقای نیتین گادکاری، وزیر حمل و نقل کشور هند که برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی به ایران سفر کرده بود، دیدار و گفت و گویی طولانی در خصوص وضعیت توسعه بندر چابهار داشتند.

در این دیدار که علاوه بر وزیر راه و شهرسازی محمد سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و هم‌چنین اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل حضور داشتند، دو کشور محور اصلی گفت و گوی خود را رفع موانع اجرای قرارداد بندر چابهار قرار دادند.

عباس آخوندی بعد از اتمام این دیدار در جمع خبرنگاران، گفت: ایران و هند در حوزه حمل و نقل دو توافقنامه بسیار مهم دارند نخست کریدور هند- ایران- افغانستان و دیگری هند –ایران- روسیه است.

وی توضیح داد که برای فعال‌کردن این دو کریدور توافقات مالی با طرف هندی انجام شده است که نخستین آن اعطای ۱۵۰ میلیون دلار فاینانس به دولت ایران برای توسعه بندر چابهار و دیگری سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری توسط هند در بندر چابهار است.

آخوندی اضافه کرد: افزون بر این بحث تأمین مالی خط آهن چابهار به سمت زاهدان نیز در دیدار امروز ما مطرح شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در خصوص دو موضوع اول خوشبختانه از مدت‌ها قبل تصمیم‌گیری شده است، قراردادها امضا و مناقصات اجرا شده است، تصریح‌کرد: در خصوص سرمایه گذاری هند در خط آهن چابهار -زاهدان این کشور باید پیشنهاد روشنی به ایران دهد که چگونه علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در این زمینه است.

آخوندی ادامه داد: همزمان مذاکراتی در خصوص فعال‌کردن تجاری این کریدور داشتیم که تصمیمات خوبی در این باره گرفته شد و تصمیم گرفتیم تا تیم‌های هماهنگی بین هند- ایران- آذربایجان و هند- ایران – روسیه داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی در عین حال خبر داد که ایران توانسته است اخیراً با روسیه در شمال برای فعال‌کردن کریدور ترانزیتی ایران به سمت روسیه، لیتوانی و اسلوونی به توافق برسد.

آخوندی هم‌چنین گفت: ما در پی این هستیم که کریدورهای ایران را فعال کنیم و با کاهش تعرفه‌هایی که تصمیم آن به صورت چند جانب اتخاذ می‌شود قدرت رقابت کریدور ترانزیتی خود را بیشتر کنیم.

هم‌چنین نیتین گادکاری، وزیر حمل و نقل کشور هند در توضیح جلسه مشترک خود با همتای ایرانی‌اش، گفت: امروز مذاکرات بسیار خوبی با ایران داشتیم درست مثل مذاکرات قبلی ما با آقای آخوندی که تاکنون بیش از ۳ بار صورت گرفته است.

وی ادامه داد: بندر چابهار نقطه استراتژیکی است و برای دولت ایران و هند مهم است و از پتانسیل و ظرفیت‌های آن می‌توان در راستای پیشرفت هر دو کشور استفاده کرد و ما امیدوار هستیم بتوان با همکاری یکدیگر شرایط برد بردی را در این زمینه حاصل کنم.

گادکاری ادامه داد:ما مذاکرات بسیار ثمربخشی را در خصوص موضوع بنادر ایران، حمل و نقل ریلی و هم‌چنین راه‌های برون رفت از مشکلات داشتیم و نهایتاً گروه‌های کاری را برای حل مشکلات موجود تشکیل دادیم.

وی در پاسخ به این سؤال که ایا هند خود را متعهد به ایستادگی در مقابل تحریم‌های آمریکا می‌داند؟ گفت: از نطر هند هیچ مشکل خاصی وجود ندارد. هند خود را متعهد به همکاری‌ها می‌داند به خصوص در زمینه همکاری با ایران در خصوص بندرچابهار و دراین باره تصمیمات مناسبی می‌گیریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments