بندر چابهار تا پایان سال 2018 تکمیل می‌شود

مقامات هندی گفتند که دهلی‌نو در حال مذاکره با ایران برای آغاز فعالیت‌های موقت در بندر چابهار است و علی‌رغم رویکرد جدید خصمانه ترامپ در قبال ایران به طور محتاطانه در حال توسعه تاسیسات در این بندر است.

به  گزارش سایت سی نیوز و به نقل از گروه اقتصاد بین الملل فارس، هند متعهد شده است تا 500 میلیون دلار برای بندر چابهار اختصاص دهد؛ بندری که راهی برای دور زدن پاکستان و گشایش مسیری برای تجارت و ترانزیت با افغانستان و همچنین کشورهای آسیای میانه ایجاد می‌کند.

مقامات دولتی در دهلی نو و کابل گفتند دهلی‌نو در نظر دارد تا پایان ژانویه، 7 محموله گندم به افغانستان از طریق بندر چابهار ارسال کند. نخستین محموله هفته گذشته از بندر کاندلا هند به چابهار رسید. این گندم از چابهار با کامیون به غرب افغانستان ارسال می‌شود.

از آنجایی‌که هند خود را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای می‌بیند، در حال توسعه دیپلماسی اقتصادی در افغانستان است؛ اما پاکستان می‌گوید که هند در تلاش است تا از افغانستان به عنوان پایگاهی برای بی‌ثبات کردن پاکستان استفاده کند و از اینرو مدت مدیدی است که به هند اجازه نمی‌دهد تا از خاکش برای ترانزیت کالا و تجارت با افغانستان استفاده کند.

به گفته مقامات هندی، این محموله‌های گندم نشانه با ثبات بودن این مسیر است و برنامه هند این است که پیش از بهره‌برداری کامل از این بندر در پایان سال 2018، مسیر ارسال کالا توسعه یابد.

سائوراب کومارف سفیر هند در ایران گفت: «همه چیز به خوبی و همانطور که برنامه‌ریزی شده دارد، پیش می‌رود.»

جف اسمیت، کاشنناس مسائل جنوب آسیا در بنیاد هریتیج در واشنگتن در این رابطه گفت: «به طور کلی، من این برداشت را دارم که تحلیلگران محافظه کار در واشنگتن این حقیقت را قبول کرده اند هند برخی از روابط خود با ایران را حفظ خواهد کرد.»

«آنها فهمیده‌اند که ایران برای هند بیش از یک کریدور حمل و نقل کالا به افغانستان است؛ این کشور تمایلی به پیشبرد برنامه‌های ایران در خاورمیانه ندارد اما هر فضایی که هند خالی کند با چینی‌ها پر می‌شود.»

یک مقام دولتی هند گفت ایندیا گلوبال پورتز، شرکتی که دولت هند برای پیشبرد پروژه چابهار ایجاد کرده است، با مقامات ایران بر سر آغاز فعالیت‌های موقت مذاکراتی کرده است.

این منبع افزود این شرکت در ماه آگوست درخواست مجوز برای ایجاد شرکتی به منظور راه‌اندازی این بندر کرد. این شرکت قرار است دو پایانه جدید یکی برای کشتی کانتینربر و یکی برای کشتی‌های چندمنظوره احداث کند.

این منبع آگاه ادامه داد پس از مدتی تاخیر، این شرکت ماه گذشته قراردادهایی برای تجهیزات ساخت بندر نظیر جرثقیل امضا کرد. در عین حال، ایران نیز احداث یک بارانداز را تکمیل کرده است.

مینا سینگ روی، کارشناس روابط ایران و هند در موسسه دولتی مطالعات و تحلیل‌های دفاعی هند گفت: «ما به کندی در حال حرکت هستیم، اما توسعه بندر با وجود تشدید تنش در روابط ایران و آمریکا ادامه دارد.»

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments