بنادر آسیایی در صدر جدول بهترین بنادر دنیا از نظر عملکرد

بر اساس شاخص جهانی عملکرد بنادر کانتینری، بنادر آسیایی در ۵۰ رتبه برتر قرار گرفتند.

به گزارش سی نیوز و به نقل از بانک جهانی، بندر یوکوهاما در ژاپن در جدیدترین شاخص بنادر جهان از نظر عمکلرد که بنادر آسیایی در صدر آن قرار دارند، به عنوان کارآمدترین بندر جهان رتبه بندی شده است.

شاخص جهانی عملکرد بنادر کانتینری (CPPI) که توسط بانک جهانی و IHS Markit ارائه شده، بندر یوکوهاما ژاپن را بالاتر از بندر شاه عبدالله در عربستان سعودی و چینگدائو در چین قرار داده است. این شاخص نشان می دهد که بنادر کانتینری آسیایی در ۵۰ رتبه برتر قرار داشته واز کارآمدترین بنادر کانتینری در جهان است.

داده های آماری شرکت بندر یوکوهاما نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹، این بندر بیش از ۳۲۰۰۰ کشتی با تناژ ناخالص نزدیک به ۳۰۰ میلیون تن را تخلیه و بارگیری کرده است. توان بار کانتینری این بندر در سال ۲۰۱۹ در حدود ۲,۹ میلیون TEU بوده است.

بالاترین رتبه در بین بنادر اروپا متعلق Algeciras در اسپانیا با رتبه ۱۰ در این شاخص است. کلمبو در سریلانکا با کسب رتبه هفدهم، برترین بندر در جنوب آسیا بوده و Lazaro Cardenas مکزیک در رتبه ۲۵ام ، بهترین بندر کانتینری قاره آمریکا است. هالیفاکس کانادا تنها بندر آمریکای شمالی در میان ۵۰ رتیه برتر است. بندر جیبوتی، در مکان ۶۱، در بین بنادر افریقا بالاترین رتبه را دارد.

 

بنادر کارآمد، تداوم تجارت را تضمین می کنند

 

مارتین همفریس، اقتصاددان بخش حمل و نقل بانک جهانی، گفت: توسعه زیرساخت های با کیفیت بالا و کارآمد در بنادر کانتینری، یک عامل موفقیت در استراتژی های رشد صادرات محور در کشورهای توسعه یافته و در درحال توسعه است.

وی افزود: بنادر کارآمد، تداوم تجارت را تضمین می کنند و انعطاف پذیری دروازه های دریایی را به عنوان گره های اصلی در سیستم لجستیکی جهانی بهبود می بخشند.

این شاخص، بنادر را در بر اساس معیارهای مختلف و با در نظر گرفتن استاندارهای جهانی و مقایسه ابعاد کشتی ها و نرخ مدیریت کانتینر در بنادر ارزیابی کرده است. محاسبات رتبه بندی بر اساس کل ساعت زمان سپری شده برای هر کشتی ورودی است که در واقع زمان بین رسیدن کشتی به بندر تا خروج از اسکله پس از اتمام مبادله بار تعریف شده است.

 

برای بارگیری یا تخلیه کانتینر در یک عملیات استاندارد بندری ۱,۱ دقیقه زمان لازم است

 

این شاخص نشان می دهد که معیارهای اصلی عملکرد بندر مانند زمان لازم برای تخلیه و بارگیری یک کانتینر تاثیر بسزایی در بهره وری جهانی بندر خواهد داشت. به عنوان مثال، برای بارگیری یا تخلیه کانتینر در یک عملیات استاندارد بندری در یوکوهاما، به طور متوسط فقط ۱,۱ دقیقه زمان لازم است، درحالیکه این میانگین در بنادر آفریقایی در حدود ۴ دقیقه ثبت شده است.

در حال حاضر بیش از چهار پنجم تجارت جهانی کالاها از طریق دریا انجام می شود و تقریباً ۳۵ درصد از حجم کل و بیش از ۶۰ درصد ارزش تجاری کالاها در کانتینرها حمل می شود.

لینک کوتاه http://i.seanews.ir/ycNRL
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments