بزرگ‌ترین بندر یونان به فروش می‌رسد

دولت جدید چپ‌گرای یونان قصد دارد برنامه‌ خصوصی‌سازی بندر پیرئوس را که در ماه ژانویه متوقف شده بود، دوباره از سر بگیرد. معاون نخست‌وزیر این کشور از چین دعوت کرد، در مزایده‌ی خرید این بندر شرکت کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری‌های چین، یانیس دراگازاکیس، معاون نخست‌وزیر یونان، اعلام کرد که دولتش حاضر است «ظرف چند هفته، بخش بزرگی از بندر پیرئوس را بفروشد.» یانیس دراگازاکیس، در حال حاضر از چین دیدن می‌کند.
بخشی از بندر پیرئوس از سال ۲۰۰۹، در مالکیت شرکت ترابری دریایی کوسکو که یک شرکت دولتی چین است، قرار دارد. “اشپیگل ـ آنلاین” گزارش می‌دهد که دراگازاکیس از این شرکت و کارکنان آن دعوت کرده، در مزایده‌ی مربوط به خصوصی‌سازی این بندر شرکت کنند. معاون نخست‌وزیر یونان در این رابطه یادآور شده که «می‌توان معامله را در ظرف مدت کوتاهی تمام کرد.»

برنامه‌ی خصوصی‌سازی بندر پیرئوس

حزب چپ‌گرای سیریزای یونان پس از پیروزی در انتخابات و تشکیل دولت به نخست‌وزیری آلکسی سیپراس، اعلام کرده بود که با سیاست خصوصی‌سازی دولت پیشین به نخست‌وزیری آنتونیس ساماراس، موافق نیست و برنامه‌ی فروش بیش از ۶۷ درصد از بندر پیرئوس را متوقف ساخته بود.

ساماراس، در ماه ژوئن ۲۰۱۳ با مدیر عامل شرکت کوسکو در بندر پیرئوس دیدار و پیرامون خصوصی‌سازی آن با او گفت‌وگو کرده بود. چین در فهرست ۵ متقاضی خرید این بندر قرار داشت.

بندر پیرئوس یکی از بزرگترین بنادر دریای مدیترانه است و از نظر بازرگانی به دلیل ظرفیت زیاد، تعداد کانتین‌ها و حجم بارگیری اهمیت ویژه‌ای دارد.

آلکسی سیپراس، نخست‌وزیر یونان و یانیس دراگازاکیس (چپ) معاون او در جلسه‌ی دولت

برخی از کارشناسان نخستین مرحله‌ی خصوصی‌سازی بندر پیرئوس را که از سال ۲۰۰۸ آغاز شده، یکی از نمونه‌های موفق اقتصاد غیر دولتی در یونان ارزیابی می‌کنند. آمار نشان می‌دهد که پس از این اقدام، بارگیری و فعالیت‌های تجاری در بندر ۱۳۰ درصد افزایش داشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments