ایران و تامین امنیت سایبری دریانوردی

تهیه کننده خبر: تورنگ راد
سرچشمه خبر: پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهارراه
محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست کشور های صاحب بندر در پاناما در دیدار جداگانه با کی تاک لیم ، دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی، ضمن تشریح آخرین برنامه ها و اقدامات ایران در حوزه ارتقای ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست دریایی، بر ضرورت استفاده بیشتر از نیروهای انسانی دریایی متخصص ایران در پروژه های ظرفیت سازی دریایی آیمو تاکید کرد .

همچنین متعاقب آن از دبیر کل آیمو برای شرکت در مراسم بزرگداشت هفتادمین سال تاسیس آیمو که در شهریور ماه ۱۳۹۷ در ایران برگزار می شود دعوت رسمی کرد.

در مراسم روز جهانی دریانوردی در پاناما با حضور وزرا و معاونان دریایی و بندری کشور های صاحب بندر ،حول موضوع توانمند سازی و برنامه های همکاریهای فنی آیمو و چالش های موجود برای حفظ دریانوردان فعال در دریا و جذب افسران و نیروهای کارآمد دریایی و امنیت دریانوردی و امنیت سایبری در دریا و اقدامات به عمل آمده در سطح جهانی و ملی برای مبارزه با دزدی و سرقت مسلحانه علیه کشتی ها بحث و تبادل و نظر شد .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی  ایران پیشنهادهایی برای استفاده بهتر از منابع و برنامه کمک های فنی آیمو ارایه کرد و علاوه بر این، اقدامات موثر جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت دریایی برای کشتیهای تحت پرچم و حتی با پرچم خارجی در آبهای پرخطر به لحاظ امنیتی و نیز نقش چشمگیر ایران در تامین امنیت سایبری و تهیه مفاد دوره امنیت دریانوردی  را برشمرد.

در دیدار مارک گروبارزیک وزیر اقتصاد دریایی لهستان با مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران ، موضوعات مختلف از جمله انعقاد تفاهم نامه دریایی- بندری و شناسایی گوهینامه های دریانوردان مطابق با مفاد اصلاحات مانیل ۲۰۱۰ به کنوانسیون STCW مورد مذاکره قرار گرفت و  وزیر اقتصاد دریایی لهستان از مقامات ایرانی برای بازدید از صنایع کشتی سازی کشور متبوعش دعوت نمود.

 همچنین بنا به دعوت وزیر امور دریایی پاناما، دیدار و مذاکره دو جانبه ای بین خورخه برکت پیتی، و محمد راستاد مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد. در این نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری دریایی بندری و ممیزی از مراکز آموزشی پاناما به منظور شناسایی دو جانبه گواهینامه های دریانوردان مذاکره نموده و توافق لازم برای برنامه ریزی ممیزی طرف ایرانی از مراکز آموزش دریایی پاناما به عمل آمد

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.