امضای یادداشت تفاهم همکاری میان مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی ایران و ارمنستان

در جریان سفر اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی ایران به ارمنستان، یادداشت تفاهم همکاری میان شورای عالی مناطق مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی ایران و ارمنستان امضا شد.

به گزارش ایرنا، این یادداشت تفاهم در حضور سیدکاظم سجادی سفیر ایران در ارمنستان به امضای ترکان و سورن کارایان وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان رسید.
در این یادداشت تفاهم، همکاری میان مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی ارس جمهوری اسلامی ایران و مغری ارمنستان در زمینه های مختلف مورد تاکید قرار گرفته است.
در این دیدار همچنین مدیران و مسئولین اقتصادی ذی ربط ایرانی و ارمنی گزارشی از مذاکرات صورت گرفته در کارگروه های مشترک دو کشور در زمینه همکاری میان مناطق آزاد تجاری- صنعتی و گردشگری را ارائه کردند.
وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان در این دیدار، سفر ترکان به ارمنستان را سرآغاز فصل جدیدی از روابط میان دو کشور در زمینه های مختلف بویژه در حوزه اقتصادی و تجاری و همچنین همکاری میان مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی عنوان کرد.
در دیدار اکبر ترکان و سورن کارایان دو طرف برای فعال کردن ظرفیت های همکاری میان مناطق آزاد تجاری دو کشور توافق کردند.
ترکان با اشاره به تاکید مقام ها و مسئولان عالیرتبه ایران و ارمنستان برای بالا بردن سطح روابط اقتصادی و تجاری، بر برداشتن گام های عملی برای تحرک بخشیدن در این زمینه بویژه در منطقه آزاد تجاری ارس و مغری تاکید کرد.
وی ساخت کارخانجات مشترک در این مناطق و تبدیل منابع معدنی به کالاهای صادراتی را از اهداف اصلی مناطق آزاد تجاری عنوان کرد و گفت: دو کشور می توانند با ساخت کارخانجاتی نظیر مس نه تنها باعث ایجاد اشتغال و شکوفایی صنعتی شوند بلکه زمینه های لازم برای صدور کالاهای تولیدی مشترک را به حوزه اورآسیا و اروپا فراهم کنند.
مشاور رئیس جمهوری ضمن تاکید بر موقعیت ویژه جغرافیایی ارمنستان برای ورود و دسترسی به دریای سیاه و اروپا افزود: ارمنستان می تواند بعنوان پلی میان ایران و اروپا عمل کرده و زمینه های لازم برای ترانزیت کالا و صادرات ایرانی را به قاره اروپا برعهده گیرد.
وی همچنین بر توانایی خوب فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی برای توسعه منطقه آزاد مغری ارمنستان تاکید کرده و خواهان فراهم کردن بسترهای لازم دولت ارمنستان برای حضور پیمانکاران ایرانی جهت تهیه زیرساخت های در این منطقه شد.
سورن کارایان وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان نیز در این دیدار ضمن اشاره به همکاری های خوب خود با سجادی سفیر ایران در ایروان جهت افزایش سطح مناسبات اقتصادی، از موافقت خود با پیشنهادهای طرف ایرانی در حوزه های گردشگری، بازرگانی و برند حلال خبر داد و گفت: دولت ارمنستان طرح توسعه اقتصادی این کشور برای سال 2025 را تدوین و به مرحله اجرا درآورده و مشتاقانه خواستار حضور جدی بخش های دولتی و خصوصی ایرانی برای عملیاتی کردن تمامی این طرح ها هستیم.
وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان با تاکید بر اینکه تداوم سیاست های گردشگری بین دو کشور بسترساز همکایهای تجاری و اقتصادی خواهد شد، افزود: دولت ارمنستان اهمیت ویژه ای به روابط تجاری و اقتصادی با ایران قائل بوده و می توانیم با فعال کردن تولید انواع کالاها در مناطق آزاد تجاری دو طرف و صادرات آن به اروپا تحرک عمده ای در سطح مناسبات ایجاد نماییم.
اکبر ترکان و هیات همراه همچنین با آشوت مانوکیان وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان دیدار و با وی در باره همکاری های دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کرد.
مانوکیان روز چهارشنبه در دیدار با مقام های بلندپایه کشورمان گفت که راه اندازی خط سوم انتقال برق میان این کشور و ایران، سطح مناسبات اقتصادی دوجانبه را تا حدود سه برابر افزایش خواهد داد.
وزیر زیرساخت های انرژی و منابع طبیعی ارمنستان با اشاره به تلاش های مسئولان دو کشور برای ارتقای سطح مناسبات در حوزه های مختلف، طرح احداث خط سوم انتقال برق فشار قوی بین ارمنستان و ایران را ارزشمند دانست و ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی این پروژه و توسعه ظرفیت بلوک دوم نیروگاه حرارتی و نیروگاه برق آبی مغری، ظرفیت تهاتر برق و گاز میان دو کشور تا سال 2019 به دو تا سه برابر افزایش یابد.
وی همچنین زمینه های همکاری های دو کشور در زمینه انرژی برق را ارزشمند خواند و دورنمای همکاری های سه کشور ایران، ارمنستان و ترکمنستان و همچنین ایران، ارمنستان و گرجستان را در قالب همکاری های سه جانبه انرژی مفید ارزیابی کرد.
اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی ایران از روز سه شنبه برای انجام دیدار کاری در ایروان پایتخت ارمنستان بسر می برد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments