افزایش نقش چابهار در تجارت ایران

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مذاکره جدیدی برای تفاهم چهارجانبه با ازبکستان شروع شده است، گفت: همکاری ازبکستان، هند، افغانستان و ایران فرصت قابل ملاحظه ای را برای تبادلات در محور شمال-جنوب فراهم می کند.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی که به سیستان و بلوچستان سفر کرده است، در بازدید از بندر شهید بهشتی چابهار  با تاکید بر اینکه دولت با اراده‌ای که داشت، این بندر را به ظرفیت ۸.۵ میلیون تن رسانده است، اظهارداشت: بندر شهید بهشتی چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور است که نقش موثری در تجارت ایران دارد و نقش آن از این به بعد به واسطه کریدور شمال-جنوب و همچنین بارهایی که اقیانوس هند از مسیر شرق به غرب باید منتقل شود، بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت این است که در تحولات بین‌المللی و معاهدات دوجانبه و چندجانبه با کشورهای این منطقه، شرایط را به گونه‌ای توسعه ‌دهیم که ظرفیت ترانزیتی این بندر گسترش پیدا کند؛ مهم‌ترین همکاری تفاهم سه جانبه ایران، افغانستان و هندوستان است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بندر شهید بهشتی چابهار مجهز به مدرن‌ترین تجهیزات است و به صورت کاملا حرفه‌ای و مطابق با ترازهای بین‌المللی خدمات تخلیه و بارگیری را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه توسعه شهر و رفع حاشیه نشینی و ساماندهی چابهار به همراه توسعه فرودگاه و بندر توامان در حال انجام است از بهر‌ه‌برداری راه‌آهن زاهدان-چابهار حداکثر تا سال ۱۴۰۱ خبر داد و خاطرنشان کرد: چابهار یکی از قطب‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی کشور خواهد شد و برای ما مهم است که زیرساخت‌های منطقه توسعه یابد که این کار در حال انجام است.

اسلامی با اشاره به افتتاح سومین گذرگاه رسمی بین ایران و پاکستان، گفت: ما در حوزه توسعه روابط و تبادلات با کشور پاکستان چند گام اساسی را در نیمه دوم سال ۹۹ با نقش ارزنده  وزارت امور خارجه برداشتیم‌.

لینک کوتاه http://i.seanews.ir/hLt8c
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.