مدیرکل ترانزیت گمرک اعلام کرد | بازگشایی کریدور ترانزیتی ایران-افغانستان- ازبکستان

ترانزیت ایران

مدیرکل ترانزیت گمرک گفت: کریدور ترانزیتی ایران- افغانستان-ازبکستان با عبور آزمایشی دو دستگاه کامیون از ایران به افغانستان و در نهایت ازبکستان به صورت آزمایشی فعال شد.

به گزارش سی‌نیوز به نقل از گمرک ایران، مصطفی آیتی مدیرکل ترانزیت گمرک ایران اعلام کرد: برای اولین بار دو کامیون از مبدا گمرک شهید رجایی بندرعباس به مقصد ازبکستان از مسیر افغانستان ارسال شد. در پی موفقیت افتتاح کریدور کتای و ارسال کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس به مقصد قرقیزستان و تاجیکستان در ۵ مرداد ۹۹، این بار محموله‌های ترانزیتی از این گمرک، توسط دو دستگاه کامیون تحت صحابت کارنه تیر با خروج از گمرک مرزی دوغارون و عبور از کشور افغانستان به مقصد ازبکستان ارسال شد.

 

وی افزود: توسعه کریدورهای ترانزیتی از مسیر افغانستان به عنوان مسیری کوتاه و کم هزینه به مقصد کشورهای آسیای میانه، با استفاده از کارنه تیر، مورد حمایت اکو، ایرو بوده و گمرک ایران با همکاری اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، مصمم به توسعه آن با استفاده ار کارنه تیر است.

 

مدیرکل ترانزیت گمرک گفت: با افتتاح آزمایشی این کریدور، به نظر می‌رسد افغانستان عزم جدی در توسعه ترانزیت در قلمرو خود و اتصال کشورهای اسیای میانه به آب‌های جنوب از جمله بنادر خلیج فارس و دریای عمان (چابهار) را دارد.

 

وی ادامه داد: در پی فعال کردن کریدور حمل و نقل ترکیبی هند-چابهار-افغانستان با استفاده از کارنه تیر، توسعه کریدورهای جدید از طریق افغانستان به مقصد کشورهای آسیای میانه، از سال ۹۸ آغاز و با افتتاح کریدور کتای و ارسال ۷ دستگاه کامیون به تاجیکستان و قرقیزستان رسماً اجرایی شد.

 

آیتی افزود: کریدور جدید ایران – افغانستان – ازبکستان می‌تواند بعنوان یک مسیر جدید کوتاه و کم هزینه، نقش مؤثری در توسعه تجارت و همکاری‌های منطقه‌ای داشته و منجر به افزایش صلح و امنیت پایدار در افغانستان شود.

 

وی تصریح کرد: اهمیت این کریدور از آنجا بیشتر می‌شود که ازبکستان اخیراً به درخواست اجرای پروژه تیر الکترونیکی (eTIR) ج. ا. ایران پاسخ مثبت داده و با ایجاد زیرساختهای لازم در نرم افزار آسیکودای گمرک افغانستان، اجرای اولین کریدور الکترونیکی کارنه تیر eTIR Corridor (ایران-افغانستان-ازبکستان) در بین ۷۶ کشور عضو کنوانسیون تیر امکانپذیر شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.