بررسی بازار نسبت به دوره های گذشته نشان می دهد؛ کاهش مجدد شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری

 

شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری در روزهای پایانی ماه می نیز به کاهش خود ادامه داد. در حال حاضر شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری روی امتیاز ۳۴۰ باقی مانده، در حالی که این شاخص در ماه گذشته میلادی عدد ۳۵۵ را نشان می داد.

به گزارش پایگاه خبری سی نیوز، بررسی شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز افت شدیدی را نشان می دهد. این شاخص در سال ۲۰۱۹ در ماه می ۴۰۲ امتیاز بود که هم اکنون به ۳۵۵ امتیاز سقوط کرده که افت ۶۲ امتیازی را نشان می دهد.

این افت در تمام واحدهای حمل کانتینری نسبت به ماه و همچنین سال گذشته نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال، شاخص اجاره کشتی های کانتینری در سال گذشته میلادی در واحد ۱۱۰۰ teu کانتینر ۶۴۲۳ دلار بود  که این مبلغ به ۵۶۲۰ دلار کاهش یافته و افت ۸۰۳ دلاری را تنها در یک سال و برای مدت اجاره ۶ ماهه نشان می دهد.

واحد ۲۵۰۰ teu کانتینر نیز شرایط مشابهی دارد. شاخص این واحد در مدت مشابه سال گذشته میلادی ۹۰۶۲ دلار بوده که اکنون به ۷۷۹۲ دلار سقوط کرده و افت ۱۲۷۰ دلاری را نشان می دهد. این شاخص حتی نسبت به ماه گذشته نیز افت محسوسی داشته و از ۸۷۴۰ دلار به ۷۷۹۲ دلار رسیده است.

در مدت اجاره ۲۴ ماهه واحد ۴۲۵۰ teu کانتینر نیز مجددا این افت به وضوح دیده می شود. اگرچه این واحد نسبت به دیگر واحدها حداقل افت را داشته است. شاخص اجاره بها در مدت سال گذشته میلادی تنها ۹۷ دلار کاهش داشته که چیزی بیش از یک درصد آن به شمار می رود. با این حال، مقایسه شاخص های امروز با یک ماه گذشته حکایت از افت ۱۴ درصدی در این واحد دارد.

کارشناسان معتقدند که صنعت حمل ونقل کانتینری همچنان متاثر از پاندمیک بودن کرونا، بسیار سنگین شده و رشد آن در ماه های آینده خارج از تصور است. اقتصاد جهانی همچنان به حالت فلج خود ادامه می دهد و پویایی آن زمان زیادی خواهد برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.