600هزار تن سوخت به کشتی‌های عبوری فروخته شد

معاون بندری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از انجام عملیات بانکرینگ حدود 600هزار تن سوخت به کشتی های عبوری در تنگه هرمز طی فصل بهار امسال خبر داد و گفت: در این مدت 59 فروند کشتی با ظرفیت 50 هزار تن از طریق بندر نفتی خلیج فارس در مجتمع بندری شهید رجایی سوخت‌گیری کرده اند.
به گزارش سی نیوز، محمدعلی اصل سعیدی‌پور با اشاره به اینکه نفت کوره و نفت دیزل مهم ترین کالاهای سوختی برای کشتی های عبوری در تنگه هرمز و خلیج فارس است، افزود: درآمدزایی قابل قبول سالانه برای بندر و بخش خصوصی و اشتغالزایی برای یک هزار فعال دریایی و بندری از مزایای توسعه صنعت بانکرینگ در بنادر هرمزگان است.
وی با اشاره به انجام عملیات بانکرینگ 578 هزار تن سوخت به کشتی های عبوری در تنگه هرمز، پیش بینی کرد که تا پایان سال 2.5 میلیون تن سوخت از طریق بندر نفتی خلیج فارس فروخته شود.
سعیدی‌پور از گام‌های بلند بنادر هرمزگان به ویژه بندر خلیج فارس برای افزایش سهم از صنعت بانکرینگ سخن گفت و افزود: این بندر 70 کیلومتر مسیر کشتی های عبوری را در آبهای خلیج فارس برای تامین سوخت آنها، کاهش داده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: لنگرگاه بندر نفتی خلیج فارس، آب‌های بین‌المللی مجاور تنگه هرمز و جنوب جزیره لارک از جمله مکان‌هایی است که بدون معطلی و در کمترین زمان، خدمات بانکرینگ یا سوخت رسانی به کشتی‌ها انجام می شود.
وی از برنامه‌ریزی‌ها برای افزایش سهم سوخت رسانی بندر نفتی خلیج فارس از 5 درصد در سال 86 به 20 درصد در سال 95 خبر داد و گفت: قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه این سهم تا 50 درصد افزایش یابد. همچنین قرار است به زودی یک اسکله 20 هزار تنی نیز در این بندر احداث شود.
معاون بندری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اضافه شدن تعداد شرکت‌های بخش خصوصی را علت اصلی توسعه این صنعت در بندر نفتی خلیج فارس برشمرد و افزود: 3 قرارداد جدید نفتی نیز در بخش ساخت مخازن نفتی، ایجاد مخازن و تجهیز اسکله و ناوگان دریایی در این بندر انعقاد شده است.
سعیدی‎‌پور با اشاره به اینکه بندر نفتی خلیج فارس با دارا بودن 9 پست اسکله به طول 1200 متر و آبخور متوسط 7.5 متر 320 هکتار وسعت دارد و هم اکنون این بندر بین 200 بندر سوخت رسان جهان جایگاه یازدهم را دارد، اضافه کرد: این بندر در 23 کیلومتری غرب شهر بندرعباس و در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی واقع شده و در زمینه سوخت رسانی، صادرات و ترانزیت فرآورده های نفتی فعال است.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.