قیمت نفت بدون اقدامات اوپک پلاس به ۲ برابر سطح فعلی می‌رسید

 

وزیر انرژی امارات عقیده دارد ائتلاف اوپک پلاس با متعادل نگه داشتن بازار جلوی دوبرابر یا سه‌برابر شدن قیمت نفت را گرفته است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم ، امارات متحده عربی اعلام کرد اگر به‌خاطر اقدامات ائتلاف اوپک پلاس نبود، نفت حالا دو برابر سطح فعلی معامله می‌شد. بنابراین این ائتلاف همچنان در برابر فشار آمریکا برای افزایش سریع‌تر تولید مقاومت می‌کند.
سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات در کنفرانس هفته نفت آفریقا در دوبی گفت:«خوشبختانه ما ائتلاف اوپک پلاس را داریم. این ائتلاف با عضویت 23 کشور از صادرکنندگان بزرگ نفت خام جلوی دوبرابر یا سه‌برابر شدن قیمت نفت را گرفته که قابل‌تحسین است».
قیمت نفت خام برنت از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا 62 درصد افزایش‌یافته و به بیش‌از 84 دلار در هر بشکه رسیده‌است که دلیل آن را می‌توان بهبود اقتصاد دنیا از بحران کرونا و کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس دانست.

ائتلاف اوپک پلاس محدودیت‌های عرضه خود را کاهش داده و روزانه 400 هزار بشکه در روز به تولید خود می‌افزاید. آمریکا و سایر مصرف‌کنندگان بزرگ نفت مثل ژاپن و هند از امارات، عربستان، روسیه و سایر اعضای این ائتلاف خواسته اند روند افزایش تولید را تسریع کنند.
مزروعی گفت:«اگر اقدامات ائتلاف اوپک پلاس نبود، امروز شاهد اتفاقی بودیم که برای گاز و زغال‌سنگ افتاده‌است. ما با هم برای متعادل نگه‌داشتن بازار تلاش می‌کنیم».
وی تاکید کرد:« ائتلاف اوپک پلاس باید هوشیار باشد چون بازار نفت در سه‌ماهه اول سال آینده میلادی با مازاد تولید مواجه خواهد شد».
«بحران کرونا هنوز در کشورهای خاصی وجود دارد که تقاضا را پایین می‌آورد. پس باید مراقب باشیم و بازار را متعادل نگه داریم».
اگر شرایط تغییر کرد و این ائتلاف مجبور به تغییر سیاست خود شد، اعضا می‌توانند طی چند روز دور هم جمع شوند. مزروعی عقیده دارد قیمت نفت افزایش زیادی نخواهد داشت که به اقتصاد دنیا آسیب برساند.
وی مقصر افزایش قیمت گاز و زغال‌سنگ را دولت‌هایی دانست که سرمایه‌گذاری در سوخت‌های فسیلی را کاهش داده و سعی در انتقال سریع به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.