امیدواریم مطالبات بخش خصوصی در بسته پیشنهادی به دولت لحاظ شود

دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته گفت: با آنکه قرار بود در برنامه ششم مطالبات بخش خصوصی در حوزه دریایی پررنگ‎تر و جامع‎تر دیده شود، اما متاسفانه به علت تعجیل دولت در تدوین این برنامه، این مطالبات به صورت کامل در این برنامه لحاظ نشد.

به گزارش سی نیوز، یحیی ضیائی مهرجردی با بیان اینکه شورای تدوین برنامه ششم در زیر بخش حمل و نقل دریایی، سند برنامه‌ای را در دو بخش تنظیم کرده است، افزود: در این سند برنامه‌ای یک بخش، احکامی است که نیاز به مصوبه مجلس دارد و بخش دیگر هم اهداف، راهبردها، الزامات و راهکارهای اجرایی است که باید دولت از آنها حمایت کند.

او درباره بندهای مربوط به حمل و نقل دریایی در سند برنامه ششم توسعه همچنین اضافه کرد:  با توجه به اینکه دولت اعلام کرد که باید برنامه ششم توسعه هر چه سریعتر جمع‌بندی و تدوین شود،در دو هفته برنامه‌ها جمع‌بندی و احکام لازم تدوین شد و پس از طرح شدن در شورای حمل و نقل برنامه ششم، به امضای معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی رسید.

وی درباره جایگاه حمل و نقل دریایی در برنامه تدوینی از سوی وزارت راه و شهرسازی در بخش حمل و نقل تصریح کرد: در بخشی که باید مجلس تصویب کند دو بند مربوط به ابلاغ مقام معظم رهبری درباره توسعه اقتصاد دریا، سواحل و جزایر با تاکید بر سواحل مکران آورده شده است.

ضیایی گفت: در این دو بندر مقرر شده است که دفتر آمایش سرزمین سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی کشور در لایحه برنامه ششم، تخصیص تسهیلات و مزایای ویژه به فعالیت‌های اقتصادی و زیربنایی را که در محدوده سواحل و جزایر انجام می‎شود به صورت یک حکم درج کند.

او همچنین ادامه داد: درباره حمایت از ناوگان دریایی از محل صندوق توسعه ملی و در نظر گرفتن سهمی برای توسعه و نوسازی ناوگان دریایی هم دفتر بخشی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیشنهاد داد که موارد توسعه ناوگان همه بخش‌های سه‌گانه حمل و نقلی جاده‌ای، ریلی و دریایی با هم ادغام شده و با نام توسعه ناگان حمل و نقل دربرنامه ششم قرار گیرد.

ضیائی در ادامه با اشاره به اینکه چهار محور برای بخش دریایی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: حمایت از ناوگان دریایی، حمایت از سواحل و جزایر، توسعه بنادر و توسعه بانکرینگ چهار محور بخش دریایی بود که بر اساس تصمیم ستاد تدوین برنامه، برخی الزامات و احکام که در حیطه اختیارات دولت است و مصوبه مجلس را نمی‎خواهد در قالب یک بسته تدوین شده و به دولت ارائه خواهد شد.

دبیر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در پایان افزود: با توجه به تمهیدات اتخاذه شده، قرار بر آن بوده تا مطالبات بخش خصوصی در حوزه دریایی پررنگ‎تر و جامع‎تر در برنامه ششم توسعه دیده شود، اما متاسفانه به علت تعجیل دولت تدبیر و امید در تدوین برنامه، این مطالبات به صورت کامل در این برنامه لحاظ نشد با این همه امیدواریم در بسته‎ای که قرار است دولت تدوین کند این مطالبات لحاظ شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments