تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی به مرز ۲۰ میلیون تن رسید؛ ترانزیت ۱.۳ میلیون تن کالای غیرنفتی

 

در سه ماهه اول سال جاری، ۱۹ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۷۵۱ تن انواع کالای نفتی و غیر نفتی در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، الله مراد عفیفی پور؛ مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی درباره وضعیت عملیاتی بندر شهید رجایی، گفت: در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد سال ۹۷، شاهد تخلیه و بارگیری ۱۹ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۷۵۱ تن انواع کالای نفتی و غیر نفتی در این بندر بودیم.

وی حجم عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای غیر نفتی را بالغ بر ۱۳ میلیون اعلام کرد و افزود: همچنین طی این مدت، ۶ میلیون و ۵۳۶ هزار تن فرآورده های نفتی در این بندر تخلیه و بارگیری شد.

حجم صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران را ۸ میلیون و ۸۷۲ هزار و ۷۹۴ تن اعلام کرد و افزود: این رقم در مقایسه با سال گذشته رشد ۳,۸ درصدی داشته است.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: طی فصل بهار سال جاری، ۷۲۴ هزار و ۱۴۹ تن کالای غیرنفتی از بندر شهید رجایی به عنوان بندر اصلی با استفاده از کشتی های کوچکتر به بنادر دیگر منطقه ترانشیپ شد.

وی از ترانزیت بالغ بر یک میلیون و ۳۲۳هزار تن و کابوتاژ ۹ هزار و ۴۷۴ تن کالای غیرنفتی طی سه ماه نخست سال جاری سخن به میان آورد و گفت: طی این مدت، واردات یک میلیون و ۷۷۳ هزار تن از اینگونه کالاها در بندر شهید رجایی به ثبت رسید که کاهش ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آمار عملیات نفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی پرداخت و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، دو میلیون و ۱۴۳ هزار و ۳۵۲ تن فرآورده های نفتی به خارج از کشور صادر شد که شاهد رشد ۱۴,۸ درصدی در این بخش از عملیات بندری بودیم.

به گفته عفیفی پور، ترانزیت اینگونه فرآورده ها نیز با ثبت حجم عملیات ۱۵ هزار و ۴۳۷ تن، رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: طی این مدت، بیش از چهار میلیون تن فرآورده نفتی، کابوتاژ و بالغ بر ۳۳۳ هزار تن نیز از طریق این بندر وارد شد که کاهش ۵۳درصدی داشته است.

 

افزایش ۵درصدی کشتی های ورودی به بندر

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با اشاره به آمار ترافیک دریایی در حوضچه ها و اسکله های بندر شهید رجایی نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون، یک هزار فروند شناور به بزرگترین بندر تجاری کشور وارد شدند. همسنجی این تعداد از تردد شناورها به بندر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نشانگر افزایش ۴,۷ درصدی است.

وی گفت: از مجموع کل شناورهای ورودی به این بندر، ۸۴۴ فروند مربوط به کشتی های دارای تناژ بالای هزار تن بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.